Göz Kapağı Estetiği Nedir? ve Blefaroplasti

A+
A-
Göz Kapağı Estetiği Nedir? ve Blefaroplasti

Göz Kapağı Estetiği Nedir? ve Blefaroplasti

Göz kapağı estetiği nedir? sorusu ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde blefaroplasti uygulamasının birçok farklı faydasının olduğu görülmektedir. Alt ve üst göz kapaklarına uygulanan ve sarkmış deri, fazla kas dokusu ve göz çevresinde dokuların gerdirilmesine yönelik yapılan bir işlem olarak öne çıkmaktadır. Hemen hemen birçok estetik uygulamasında olduğu gibi kişinin hayat kalitesini artırmak ve ilgili sorun ile ortaya çıkan rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını sağlamak için Göz kapağı estetiği uygulamalarına başvurulmaktadır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olarak da anılan blefaroplasti uygulamasında temel hedefler vardır. Bunlar hastaların cilt fazlalıkları, kas ve bağ dokudaki zayıflıklar ile diğer birçok sorunun çözümünü sağlamaktır. Göz kapağı estetiği uygulaması günümüzde yaygın bir oküloplastik cerrahi uygulamalarından biri olarak tanımlanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Blefaroplasti ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağının cerrahi işlemler ile modifikasyonu olarak tanımlanmaktadır. Deri ya da yağ gibi aşırı doku bu alanlardan çıkarılır veya yeri değişmektedir. Öte yandan çevreleyen kas ve tendonlara desteklenmektedir. İki farklı hedef ile yapılması da mümkündür. Fonksiyonel veya estetik/kozmetik amaçlı olarak yapılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak estetik amaçla tercih edilen blefaroplasti, elektif bir cerrahi işlem olarak da görülmektedir.

Alt veya üst göz kapaklarına uygulanan ve sarkmış deri ile fazla kas dokusunun ortadan kaldırılmasını sağlayan bu uygulama, bilhassa yaşın ilerlemesi ile ciltte meydana gelen sarkmaların tedavisi için uygulanan özel bir yöntem olarak da değerlendirmek mümkündür.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği diğer birçok cerrahi işlem gibi uzman hekim tarafından yapılmaktadır. Ve kontroller sonrasında uygun metotlar kullanılarak yapılmaktadır. Bu kapsamda hastadan hastaya değişen birçok farklı teknikten söz etmek mümkündür. İlk olarak hastanın göz ve oküloplastik muayenelerinin detaylı bir şekilde yapılması ve hastaların göz kapağı fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Yapılan değerlendirmelerin ardından alt göz kapağı veya üst göz kapağı için bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması sağlanır.

 Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı estetiği riskleri ve faydaları birçok kişinin hangi yaş aralıklarında bu tedaviden yararlanabileceklerini merak etmesine neden olmuştur. Genel olarak göz kapağı estetiği kapsamında özel bir yaş sınırlamasından söz etmek mümkün değildir. Hastanın gelişimini tamamlamış ve genel sağlık durumunun blefaroplasti uygulamasına elverişli olması yeterli olacaktır. Çoğu zaman bu uygulamalar kapsamında 18 – 20 yaşından önce işlem yapılması tavsiye edilmemektedir. Bu gibi sorunlar birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genelde 35 ve üzeri bireyler tarafından blefaroplasti uygulamalarına başvurulduğu görülmektedir.

 Kimlere Yapılır?

Göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası elde edilen faydalar birçok kişinin yaşam kalitesini de artırmaktadır. Genelde yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında sarkma sorunları yaşanır.  Kişiler için bu uygulama önerilmektedir. Bunun yanı sıra genetik unsurlar, kazalar, travma veya enfeksiyon gibi başka nedenlere bağlı olarak ilgili bölgede benzer sorunları yaşayanlar için de blefaroplasti uygulamasına başvurulması mümkündür. Bu yönüyle her kesimden ve yaş grubuna bu uygulamanın yapılması teorik olarak mümkündür.

 Kaç Günde İyileşir?

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci ortalama 10 – 17 gün olarak görülmektedir. Ameliyat sonrasında ilk olarak 2 – 3 saat boyunca hastalar gözetim altında tutulmaktadır. Gözlerin kapatılması veya bantlanmasına genel olarak ihtiyaç duyulmamaktadır. Hastanın aynı gün içinde taburcu edilmesi ve 48 – 72 saat aralıklarla buz uygulaması istenmektedir. Göz kapağı düşüklüğü için uygulanacak yöntemlere, hasta yaşına, genel sağlık durumu ve diğer birçok değişkene göre iyileşme sürecinde farklılık oluşur.

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.