Yanak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

A+
A-
Yanak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak Dolgusu işlemleri genel olarak yüz bölgesinde bulunmakta olan sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesi sağlamaktadır. İlerleyen yaşlarda görülen hacim kaybının yerine getirilmesini hedefleyen enjeksiyon biçiminde uygulanan estetik uygulamalar olarak bilinmektedir. Birçok avantajı olduğu gibi uygulanan kişi de büyük ölçüde farklar yaratmaktadır. Yüz çevresinde oluşan kırışıklık ve sarkmalardan şikayetçi olan kişiler rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Yanak Dolgusu operasyonlarında kullanılan dolgu teknikleri birçok farklı bölgeyi daha iyi bir duruma getirmektedir. Bunların en çok bilineni dudakları dolgunlaştırma uygulamasıdır. Elmacık kemiklerini şekillendirme çeneyi güçlendirip yeni bir şekil kazandırma ve yanakları kaldırma gibi işlemler bulunmaktadır. Estetik operasyonlarda uygulanan dolgu işlemlerinde en çok tercih edilen dolgu malzemesi ise hyalüronik asit olmaktadır.

Bu malzemenin tercih edilmesindeki en önemli etken ise herhangi bir yan etkisinin bulunmaması üzerinde olmaktadır. Çok nadir bir şekilde bazı kişilerde Ender komplikasyonlara neden olduğu görülmektedir. Fakat bu durumların en düşük seviyeye çekebilmesi açısından Yanak Dolgusu işlemi görecek olduğunuz kuruma giderek muayene olmanız fayda sağlayacaktır. Seçiminiz sizi muayene ettikten sonra işleme uygun olup olmadığınıza da karar verecektir.

Bu sayede herhangi bir yan etki ve oluşabilecek risk durumlarını da ortadan kaldırmış olursunuz.

Hyalüronik asit uygulandığı bölgeye hızlı bir şekilde etki ederek uygulandığı bölgeye hacmini hızlı bir şekilde vermektedir. İlerleyen yaşla ve süreyle birlikte bulunan miktarda azalma görülecektir.

Ayrıca bu madde insan vücudunda yer alan bir madde olduğundan Yanak Dolgusu işleminden ötürü yan etki ve risk durumları da oldukça düşük düzeydedir.

Hyalüronik Asit Kullanımı 

Güvenilir bir malzeme olduğundan ötürü operasyon sürecinde ve sonrasında da herhangi bir olumsuz durum yaşatmamaktadır. Kişinin estetik kaygılarla başvurmuş olduğu yanak dolgusu daha belirgin bir yüz hatlarına ve daha estetik görünüş kazanılmasını sağlamaktadır. Yanak çevresinde oluşan çökükler veya sarkıklar birçok farklı sebebe bağlı olarak oluşmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise yaşlanmaya bağlı olarak gelişen durumlar olmaktadır.

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu ile bu gibi durumlar rahatlıkla ortadan kaldırılacaktır. İlerleyen süreçte yüz bölgesinde bulunan cilt tabakasında elastik yapı zayıflamakta ve bununla birlikte yüzün görünümünü bozmaktadır. Kişiler bu durumlarda yanak dolgusu operasyonlarını tercih ederek daha estetik bir görüntü elde etmeyi hedeflemektedir.

Yanak Dolgusu malzemesi enjeksiyon işlemleri olarak kişinin rahatsızlık duyduğu bölgeye enjekte edilmektedir. Hyalüronik asit yüz bölgesine aktarıldıktan sonra istenilen hacim ve dolgunluk tekrardan kazanılarak estetik bir görüntü elde edilmektedir.

Bu operasyonlar daha çok kadın veya erkek fark etmeden sarkıklık, kırışıklık veya yanak bölgesinde çukurluk şikayetlerinden dolayı uygulanmaktadır. Alanında tecrübeli ve uzman bir hekim tarafından yapılan estetik dolgu işlemleri herhangi bir risk durumu da oluşturmamaktadır.

Herhangi bir cerrahi uygulama yapılmaması ve ameliyat süreci gerçekleşmemesi açısından birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz çevresine uygulanacak olan estetik Yanak Dolgusu işlemlerinin öncesinde hasta uygun şekillerde muayene altına alınır. Dikkatli bir şekilde hastanın yüz analizi yapıldıktan sonra diğer aşamaya geçilir. Dolgu işlemine uygun bulunduğu takdirde uygulanacak olan tekniğe karar verilir. Enjeksiyon işlemine başlamadan önce kişinin yüz çevresine anestezik bir krem ile uygulama yapılır.

Bu sayede hasta herhangi bir acı veya ağrı gibi durumları da yaşamadan tamamlanmış olur. Yanak Dolgusu işlemi uygulanacak olan alan belirtildikten sonra hyalüronik asit malzemesi kişinin yanak çevresine enjekte edilir. Dikkatli bir şekilde enjeksiyon işlemi yapılır. Bu işlem sırasında genellikle iğne veya kanül kullanılabilmektedir.

Kişinin yüz bölgesindeki duruma göre daha derin bir deri tabakasına enjeksiyon yapılacaksa kanül kullanımı tercih edilmektedir. Bu sayede daha sağlıklı ve başarılı bir operasyon süreci tamamlanmış olur. Yapılan işlem sonrasında kısa bir süre içerisinde Yanak Dolgusu istenilen bölgeye etki ederek hedeflenen görüntüyü kazandırmaktadır.

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu İşleminin Avantajları Nelerdir?

Yanak Dolgusu operasyonları birçok farklı etkene bağlı olarak sıklıkla tercih edilmektedir. En önemli nedenlerinden birisi ise ilerleyen yaş ile gelen sarkıklık ve kırışıklık gibi sorunlar olmaktadır. Bu durumları ortadan kaldırmak ve daha iyi bir estetik görünüş elde etmek açısından uygulanmaktadır. Kullanılan dolgu malzemesinden ötürü kişinin vücuduna herhangi bir zararı da bulunmamaktadır. Hızlı bir şekilde deri tabakasına işlenerek etkisini göstermeye başlamaktadır.

Kişinin rahatsız olmuş olduğu yüz çevresindeki görüntü bozuklukları da bu sayede ortadan kaldırılmış olur. Yanak Dolgusu avantajları bakımından yanak çevresindeki oluşan çökme ve sarkma gibi problemler giderilmektedir.

Cilt yapısında daha dolgun ve gergin bir yüz hatlarını da sağlamayı başarmaktadır. Kişinin belirlemiş olduğu yüz hatlarının gerçekleşmesine ve yüz bölgesinin yukarı bir tarafa taşınmasına yardımcı olur.

Yanak Dolgusu işleminde belki de en çok önemli görülen ve tercih edilmesindeki sebep olan yüzün daha genç bir görüntüye kavuşmasını sağlamasıdır. Bu sayede yaş problemlerini dert etmeden daha genç ve sağlıklı bir yüz görüntüsüne sahip olmuş olursunuz. Buna ek olarak yüz çevresinde yer almakta olan nazolabial olukların da açılmasını sağlamaktadır.

Cildin ihtiyacı olan parlaklık ve nem ihtiyacını yüksek oranlarda karşılar. Yüz bölgesinde bulunan asimetri gibi bozuklukları da daha iyi bir şekilde toparlar. Sıklıkla tercih edilmesindeki en önemli faktör ise herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaması olmasıdır. Yalnızca cerrahi iğneler kullanarak enjeksiyon işlemi etrafında tamamlanmaktadır. Herhangi bir acı veya ağrı hissedilmeden operasyon tamamlanmış olmaktadır.

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu Güncel Fiyatları Nedir?

Estetik dolgu operasyonlarında en çok merak edilen konulardan birisi de maliyet açısından olmaktadır. Uygulanacak olan işlemin tekniğine ve türüne göre fiyat konusunda farklılıklar yaşanabilmektedir. Kişinin yüz çevresindeki duruma bağlı olarak da Yanak Dolgusu fiyat seviyesinde artış gözlemlenebilmektedir. Kullanılan malzemenin yoğunluğu veya işlem seans süresi gibi farklılıklar da fiyat konusunda farklılıklar yaşatmaktadır.

En doğru ve net bilgileri almak açısından işlem uygulayacak olan kurum üzerinden iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Operasyon öncesi hekiminiz sizi uygun bir şekilde muayene ettikten sonra yüz tipinize göre bir işlem tekniği ve fiyat tablosu çıkaracaktır. En net fiyatları almak açısından iletişim kurarak her türlü yardımı da elde edebilirsiniz.

Yanak Dolgusu İşlemindeki Riskler Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ve malzeme çeşitliliğindeki artıştan dolayı kullanılacak olan dolgu malzemelerindeki çeşitlilik de fazlaca olmaktadır. Buna ek olarak kullanılacak malzeme yeni nesil ve daha önceden test edilmiş bir malzeme olursa daha kesin ve başarılı sonuçlar verecektir. Yanak Dolgusu işlemlerinde kullanılan dolgu malzemesi genellikle hyalüronik asit dolgusu olmaktadır.

Bu malzeme insanın yapısında bulunan bir malzeme olduğundan ötürü herhangi bir yan etki veya risk durumlarını da oluşturmamaktadır. Bu sebeple uygulanacak olan bölgeye hızlı bir şekilde etki ederek sonuçlarını kısa sürelerde göstermektedir. Alanında iyi eğitilmiş ve profesyonel estetik uzmanları aracılığıyla yapılan işlemler risk faktörleri yok denecek kadar az olmaktadır. Bu işlem sonrasında ortaya çıkabilecek en büyük risklerin başında yumru oluşumu gelmektedir. Bu gibi durumların oluşmasının nedeni de uygun malzeme kullanılmaması ve profesyonel estetik merkezleri aracılığıyla işlem görülmemiş olmasıdır. Bu sebepten estetik operasyonlarınızı her zaman profesyonel bir şekilde hizmet vermekte olan kurumlardan yapmanız fayda yaratacaktır.

Her sağlık operasyonunda olduğu gibi burada da işlem yapılmadan önce, muayene sonrasında alerjik reaksiyon riskleri incelenmelidir. Enjeksiyon yapılacak olan dolgu malzemesi herhangi bir sağlık durumu ortaya çıkarmaması açısından testler uygulamalıdır.

Alerjik reaksiyonlara yatkın bir bünyeniz varsa dolgu malzemesi olarak hyaluronik asit malzemesini tercih edebilirsiniz.

Yanak Dolgusu İşleminden Sonra Dikkat Edilecek Noktalar

Yanak Dolgusu operasyonundan sonra 2 hafta süresi boyunca bol su içilmesi önerilmektedir. Uyku pozisyonunda değişikliğe gidilerek işlemin ilk günü dolgu malzemesine herhangi bir zarar gelmemesi açısından yüzüstü yatış pozisyonu önerilmemektedir. Sırt üstü bir şekilde bir süre uyuyarak daha sağlıklı bir operasyon süreci geçirebilirsiniz. Herhangi bir yüz masajı veya maske yapılmaması önemli olmaktadır.

Dolguya doğrudan hedef olacak temastan kaçınarak iyi bir şekilde sonuç vermesi beklenmelidir. Yanak Dolgusu operasyonlarından hemen sonra kişi rahat bir şekilde sosyal hayatına ve aktivitelerine dönebilmektedir.

Bunun yanında dikkat edilmesi gereken nokta yüz bölgesine gelebilecek darbelerden kaçınmalı ve zarar verebilecek durumlardan uzaklaşmalıdır. Yapılan işlem sonrası dolgu bölgelerinde hafif şişlik ve morluklar gözlenebilmektedir.

Tamamen normal bir durum olup kısa süreler içerisinde ortadan kalkacaktır. Herhangi bir kan sulandırıcı aspirin veya benzeri ilaçları bir hafta süresince kullanılmamalıdır. Güneş ışınlarından olabildiğince korunmalı ve gerektiği takdirde yüksek faktörlü etkiye sahip güneş kremlerinden yararlanmalıdır.

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu İşleminin Kalıcılık Etkisi Ne Kadardır?

Yüz bölgesinde yanak çevresinde yapılan dolgu işlemlerinin kalıcılık süresi ömür boyu olmamaktadır. Uygulanan işlem sonrasında dolguların etki süresinden itibaren kalıcılığı 9 ile 18 ay arası farklılık göstermektedir. Bu süreler tamamen ortalama olup kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Daha sağlıklı bir şekilde korunma yoluna giderek dolguların daha uzun ömürlü olmasını da sağlayabilirsiniz. Sigara veya alkol gibi faktörleri azaltmak gerekmektedir. Veya bu gibi çevrelerden uzak durmak da süreyi olumlu yönde etkilemektedir. Kalıcılığı en önemli şekilde etkileyen tekrarlanma seansları olmaktadır. Düzenli bir şekilde yanak dolgusu operasyonları uygulandığında giderek daha az bir şekilde işlem yaptırma ihtiyacı oluşmaktadır.

Yanak Dolgusu İşlemi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Her estetik operasyonunda olduğu gibi bu işlemlerde de öncelikle hastanın muayene süreci gerçekleşmektedir. Uygun bir şekilde kontrol ve alerji testi yapıldıktan sonra teknik belirlenmektedir. İşlem yöntemine karar verildikten sonra hastanın acı ve ağrı şikayeti olmaması açısından anestezik bir krem uygulaması yapılır. Bu sayede yüz bölgesine yapılan iğne enjeksiyonları sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Dolayısıyla daha sağlıklı ve başarılı bir operasyon süreci tamamlanmış olmaktadır.

Yanak Dolgusu İşlemi Sonrası Yüz Hatları Ne Zaman Oturur?

Operasyon sonrasında sağlıklı bir işlem yapılması ile birlikte dolgu enjeksiyonu başarılı bir şekilde yerleşir. Bununla birlikte sağlanacak olan yeni görüntünün istenilen şekilde oturması 5-6 süreli günü bulmaktadır.

Bu süre içerisinde yüz bölgesine herhangi bir temas ve etkiden kaçınılmalıdır. İstenilen görüntüyü elde etmek için hekiminizin önermiş olduğu metotları uygulamanız yararlı olacaktır. Bu sayede kesin ve sağlıklı bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Yanak Dolgusu Sonrası Şişlik ve Morluk Ne Zaman Geçer?

Yapılan enjeksiyon işlemi sonrası ödem kızarma veya şişme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunlar tamamen doğal bir süreç olup kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Daha hızlı bir şekilde iyileşme gösterme açısından hekiminizin önermiş olduğu ilaçları kullanabilirsiniz. Operasyonun ilk günü daha fazla morluk ve şişlikler gözlenebilmektedir. Fakat yaklaşık 2 gün içerisinde bu etkiler tamamen ortadan kaybolacaktır.

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.