Varis Ameliyati Nedir? Nasil Yapilir?

A+
A-
Varis Ameliyati Nedir? Nasil Yapilir?

Varis Ameliyatı Nedir?

Varis ameliyatı özellikle 2000’lerin başına kadar çok fazla uygulanan ve tanınan bir ameliyattı. Bu ameliyatın ise oldukça sık yapıldığını söylemek mümkündür. Genellikle orta yaştaki insanlar için varis ameliyatları daha sık yapılmaktadır. İnsanlar, ameliyat sayesinde çeşitli bölgelerinde yaşadıkları damarsal sorunlardan kurtulabilmektedirler.
Varis, toplardamarların yapısının bozulması sonucunda oluşmaktadır. Toplardamarlar, genişlemiş aşırı kıvrımlı gitmiş ve deride gözle görülür derecede mavi bir renkte olabilmektedir. Bu durum da akıllara varisleri getirmektedir. Varisler, genellikle dışarıdan bakıldıklarında görülebilmektedir. Varislerin ilerlemiş evrelerinde ise çeşitli damar çatlamaları dahi görülebilmektedir.
Toplardamarlar sahip olduğu yapısını kaybetmeleri sonucunda çeşitli değişikler ile birlikte varislere dönüşmektedir. Toplardamarların bozulmuş damar yapıları zamanla kapakçıkların işlevini tam olarak yapamamalarına sebep olmaktadır. Durum böyle olunca da damardaki basınç, toplardamarların giderek genişlemesine, uzamasına ve daha da kıvrılmasına sebep olarak varis haline dönüşmektedir.

Ameliyat bölgesi varisin oluştuğu bölgeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kasık veya ayak bileğinden kesikler açılmasıyla toplardamar bulunmaktadır. Bu damarların uç kısmı bağlanıp kesilmektedir. Uzman yardımı ile özel tekniklerle bu damar çıkarılmaktadır.

Varis Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Bu uygulama çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Varis tedavisi çeşitli şekillerde yapılabiliyor olması hastaya olanak tanımaktadır. Hastanın sağlık durumuna ve uygunluğuna göre ameliyat çeşidi seçilebilmektedir. Bu sayede uygun olan yöntem ile beraber hekimler, hastaya müdahale edebilmektedirler.
Varis ameliyatlarının 2 çeşidi bulunmaktadır. Safenektomi varis operasyonu (safen toplardamarlarının bacaktan çıkarılması) ve Flebektomi varis ameliyatları çeşitleridir. Hekimler, hastaların durumuna göre uygun müdahaleyi yapmaktadırlar. Varis tedavisi çeşitlerinin bulunması ile beraber tam olarak uygun işlem yapılarak kesin sonuçlar alınabilmektedir.

varis ameliyatı

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu uygulama büyük bir özen ile yapılması gereken bir ameliyattır. İnsanlar varis ameliyatları sayesinde yaşadıkları problemlere uzman yardımı ile çözüm bulunmaktadır. Bu yüzden de varis ameliyatları hastaların yaşadıkları sorunların çözümü için kullanılan bir yöntemdir. Ameliyatı yapabilmek ise son derece detay istemektedir. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlarda da dikkatli olunmalıdır. Damarlar üzerine bir ameliyat olduğu için azami özen gösterilmektedir.
Varisler, bacak ya da kolda bulunan kasların içerisindeki toplardamarların yetmezliğine denmektedir. Bu alanlarda damarlar, çeşitli şekillerde genişleyebilir, uzayabilir ve daha da kıvrılabilir. Sonuç olarak da bacaktan kalbe giden toplardamarlar gibi tehlikeli toplardamarlar, insan yaşamını tehlike altına sokmaktadır. Bu yüzden de varislerin bulunması durumunda kişilerin en kısa sürede tedaviyi düşünmeleri gerekmektedir. Ameliyatları ise kalp damar cerrahı ya da genel cerrahi uzmanı yapmaktadır.
Safen toplardamarları, büyük varisleri oluşturmaktadır.

Varis ameliyatının bir çeşidinde bu toplardamarlar üzerine ameliyat gerçekleştirilmektedir. Kan dolaşımını zamanla kötü etkileyen varislerin çıkartılma işlemi bu ameliyat sayesinde yapılmaktadır. Ameliyatın adı ise safenektomi varis operasyonu ya da safen toplardamarının bacaktan çıkarılması da denmektedir. Uygun görüldüğü müddetçe hastaya bu ameliyat yapılabilmektedir.

Kimi varisler bakıldığında cilt yüzeyinden dahi görülebilmektedir. Bu varisler üzerine yapılan ameliyatlara ise flebektomi denmektedir. Flebektomi ameliyatı cilt yüzerinde göz ile rahatlık ile görülebilen varislerin çıkartılması işlemidir. Flebektomi ameliyatında büyük varisli alanlara küçük kesiler açılmaktadır. Açılan bu kesilerden ise varisli damar, çıkartılmaktadır. Böylelikle işlem tamamlanmış olmaktadır. Hekimler, uygun gördükleri müddetçe bu ameliyat çeşidini yapabilmektedirler.

Kapalı Varis Ameliyatı 

Varis ameliyatı çeşitlerinden biri olan kapalı varis ameliyatında işlem küçük kesiler işle yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre belirlenen kapalı ya da açık varis ameliyatlarında belirli bir dinlenme süresi de bulunmaktadır. Kişiler ameliyat sonrasında dinlenme sürelerini tamamladıklarında eski yaşamlarına yavaş yavaş dönebilmektedirler.
Kapalı varis ameliyatında safen toplardamarı küçük kesiler ile bulunmaktadır. Bu küçük kesiler ise vücudun çeşitli bölgelerinden (ayak bileği, diz ve kasık gibi) açılmaktadır. Toplardamarın bulunması ile beraber damar ucu bağlanarak kesilir, damar içerisine yerleştirilen somu ve tel ile beraber damar, kıvrılarak çıkartılmaktadır. Ameliyatı kalp damar cerrahı ya da genel cerrahi uzmanı yapmaktadır.

Ameliyat sırasında hastanın safen toplardamarı bulunmaya çalışılmaktadır. İnsan vücudunun belirli bölgelerinden kesikler açılarak bulunmaktadır. Bu bölgeler kasık ayak gibi vücudun alt bölgesinden oluşmaktadır.

Açık Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı çeşitlerinden bir diğeri ise açık varis ameliyatıdır. Bu ameliyat türünde ise kaçak yapan toplardamarlar bulunmaktadır. Kaçak yapan toplardamar küçük toplardamar ise diz kapak bölgesinin arkasından bir kesi açılır ve küçük toplardamarın yan dalları bağlanmaktadır. İşlemler yapılır ve striper aracılığı ile damarın tamamı çıkarılmaktadır. Böylelikle işlem bitmiş olur.
Varis ameliyatları sayesinde kişiler, çok daha rahat bir biçimde yaşamlarına devan edebilmektedirler.

Varislerin varlığı ile beraber insanlar günlük yaşantılarında pek çok alanda zorluk çekebilmektedirler. Kimi zaman ağrıların oluşması kimi zaman ise şişlik ve his kayıplarının görüldüğü bilinmektedir. Ameliyat ile beraber insanlar, bu tür şikayetlerinden arınmaktadırlar.

Hangi Durumlarda Varis Ameliyatı Yapılmaktadır?

Varis ameliyatı öncesinde insanların pek çok şikayet bulunmaktadır. İnsanlar yaşadıkları sorunlar sebebi ile varisleri fark etmektedirler. Sağlık sorunları insan yaşamını direkt olarak etkilemektedir. Özellikle de konu damarlar olduğunda insanların ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir. İnsanlar, yaşamları boyunca çeşitli sorunlar ile karşılaşabilmektedirler. Varislerin oluşması da bu sorunlardan biri olabilmektedir. İnsanlar yaşadıkları varis sorunu nedeni ile gün içerisinde çeşitli zorluklar ile karşı karşıya gelebilirler.
Varisli alanlarda genellikle şişme sorunu görülmektedir. Bulunan şişme sorunu ile beraber varisli bölgede şişlik kimi zaman uyuşma hissi de beraberinde gelebilmektedir. Bu durum da insan yaşamını direkt olarak etkileyen niteliktedir. Varisler aynı zamanda şiddetli ağrı, iltihaplanma ve kaşınma da yapabilmektedir.

varis ameliyatı

Varis Ameliyatından Sonra Hangi İlaçlar Kullanılmaktadır?

Varis ameliyatı sonrasında insanlar çeşitli ilaçlar kullanabilmektedirler. Nispeten ağır bir ameliyat olduğu için bu ameliyat sonrasında ağrı kesici kullanılabilmektedir. Ağrı olduğu sürece kullanılan ilaçlar, ağrıyı hafifletmede ve hastanın iyileşme sürecini daha rahat atlatabilmesinde etkili olacaktır. Bununla beraber hekimler hastaya uygun görürse duruma uygun ilaç da verebilmektedir.

Varis Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Varis ameliyatı genellikle çok uzun sürmemektedir. İşlemin nasıl yapılacağına ve hastanın durumuna göre ameliyat süresinde oynamalar olabilmektedir. Ameliyat son derece detaylıdır bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 45 ila 90 dakika arasında ameliyat yapılmaktadır.

Varis Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Yatılmaktadır?

Varis ameliyatı sonrasında hastanın belirli bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Bu dinlenme süresi ilk önce hastanede yatmaktır. Daha sonrasında ise hasta, direkt olarak eski hayatına dönüş yapamaz. Evde de tekrar bir dinlenme süreci geçirmelidir. Dikkatli bir biçimde hayatın aktifliğine zaman ile geri dönülmektedir.
Hasta, durumun göre hastanede yaklaşık 3 ila 7 gün arasında yatmaktadır. Sonrasında ise 20 gün ve üzeri olacak şekilde iş hayatından da hastanın bir süre uzak durması gerekmektedir. Dinlenmesi gerekmektedir. Bu süreçlerde çok dikkat edilmelidir.

Varis Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Varis ameliyatı iyileşme süreci hastalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ameliyat sonrası 7. Gün dikişler alınmaktadır. 3. Günden sonra hasta banyo yapabilir ve 7 ila 10 gün hasta dinlendikten sonra yavaş yavaş yaşantıya geri dönebilir ancak en az 90 gün varis çorabı giyilmektedir.

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.