Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

A+
A-
Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

Diğer bir adı onikomikoz olan tırnak mantarı birçok hastada el veya ayak tırnak bölgelerinde görülebilen mantar enfeksiyonudur. Hem kozmetik hem de sağlık açısından oldukça kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Genellikle tırnakların uç kısmının hemen alt kısmında yer alan beyaz veya sarı bir nokta halinde verilen enfeksiyon tipidir. Bu sorun gitgide derinleştikçe tırnak renginde oluşan solma, kalınlaşma ve tırnak bölgesinin kenarlarında parçalanmaya dahi sebep olabilmektedir.

Sağlık sorunlarının başında gelen konulardan biri olan erken tanı Tırnak Mantarı Tedavisi işlemlerinde oldukça önemli yer tutmaktadır. Tedaviye başlamadan önce erken muayeneye ve sorunların derinleşmemesi oldukça faydalı görülmektedir.

Bu sorunlar yalnızca tek bir tırnak bölgesinde oluşabildiği gibi diğer tırnaklara da yayılıp renk bozulmalarına ve enfeksiyon sebeplerine de yol açabilmektedir.

Tırnak mantarı hafif durumlarda hastayı rahatsız etmediği gibi ilerlediği takdirde büyük sorunlara sebep verebilmektedir. Bununla birlikte kimi durumlarda daha ağrılı ve daha kalın tırnakların yapısal bozukluğuna kadar neden olabilmektedir. Tırnak mantarı sorunları daha fazla bir artış gösterir ve ayak parmakları ile ayakların arasındaki bölgeye nüfuz ederse oluşan bu duruma atlet veya sporcu ayağı (Tinea pedis) da denmektedir. Bu durumlarda kesin olarak Tırnak Mantarı Tedavisi işlemleri görerek kesin sonuçlar elde edilmelidir.

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Sebepleri?

Bu enfeksiyon tipleri daha çok diyabet gibi bağışıklık sistemi kötü durumda olan hastalarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeple yalnızca el ve ayak bakımı değil vücut sağlığını da dikkate almamız ve bu konuda uygun hareket etmemiz faydalı olmaktadır. Hastada oluşan enfeksiyon durumu hafif ve rahatsızlık vermiyorsa herhangi bir tedavi işleminin gerçekleşmesine gerek kalmamaktadır. Bu durumda hasta eczanelerde yer alan bilimsel ve tıbbi tırnak enfeksiyon ilaçlarını kullanabilir.

Bu sayede enfeksiyonun yayılmadan temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Fakat uygulanan tedavi başarılı olsa dahi tırnak mantarı durumlarında tekrarlaması olası bir durum da bulunmaktadır. Kesin ve etkili sonuçlar almak için uygun bir kurumdan Tırnak Mantarı Tedavisi işlemleri görmeniz faydalı olacaktır. Tekrarlama riskini de göz önüne alarak etkili çözümler almanız gerekecektir.

Tırnak mantarı enfeksiyonlarının kişide görülen en net belirtileri ise tırnak bölgelerinde açık bir şekilde görülen kalınlaşmış doku olmaktadır. Bununla birlikte tırnak çevresinde ve üzerinde uç kısma kadar ilerlemiş beyaz sarı veya kahverengi renk değişiklikleri oluşabilmektedir. Tırnak yapısında meydana gelen düzensiz yapı ve ufalanmalar da bunun belirtileridir.

Nadir olsa da hafif bir şekilde koku da yaptığı gözlemlenmektedir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde en yakın sağlık kuruluşuna görülerek Tırnak Mantarı Tedavisi işlemlerine başlanmalıdır. Tırnak mantarı sorunları daha çok ayak bölgesinde görülen sorunların başında gelmektedir. El tırnak bölgelerine oranla daha fazla bir şekilde oluşmaktadır.

Bunun sebebi ayak çevresinin daha sık bir şekilde kapalı alanda bulunması ve hijyenik şekillerde bakımlarının düzenli şekillerde yapılmaması olmaktadır. Tırnak mantarı sorunlarını fark ettiğiniz anda herhangi bir ağrı veya renk bozulması yoksa eczaneden almış olduğunuz tırnak mantarı enfeksiyon ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Herhangi bir değişme veya ağrı giderilme durumları gözlenmediği takdirde uzman bir doktora başvurmanız daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte diyabet riskiniz varsa ve tırnak bölgenizde oluşabilen mantarları fark ettiyseniz uzman bir hekimden yardım almanız gerekecektir.

Tırnak Mantarı

 Tırnak Mantarı Neden Oluşmaktadır?

Tırnak bölgesinde oluşabilecek olan enfeksiyon sorunları çeşitli mantar organizmaları türleri nedeniyle oluşabilir. Dermatofit adındaki bir mantar türü tırnak mantarları arasında en yaygın olarak görülen türlerden birisidir. Buna ek olarak birçok farklı maya ve küf türleri de tırnak enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekim aracılığıyla Tırnak Mantarı Tedavisi görmeniz gerekecektir.

Bu enfeksiyon türleri genel olarak her yaşta görülmektedir. Fakat daha çok yetişkin ve yaşlı gruplarında sıklıkla gözlemlenmektedir. Bunun sebebi yaşlılıkla birlikte gelmekte olan tırnak bölgelerindeki yapıda kırılgan ve kuru bir yapının oluşmasıdır. Bu sebeple tırnak mantarı enfeksiyonları yaygın bir şekilde oluşmaktadır. Bunun yanında hastanın tırnak bölgesindeki oluşmuş çatlaklar enfeksiyon mantarlarının tırnak yapısının altına işlemesine de yol açacaktır.

Oluşabilecek tırnak enfeksiyonunun artış göstermesi ayaklarda kan dolaşımının azalması ve zayıf bir bağışıklık sistemi gibi çeşitli sebeplerden dolayı da gözlemlenebilmektedir. Kesin ve net sonuçlar alabilmek açısından Tırnak Mantarı Tedavisi faydalı olmaktadır. Tırnak bölgesinde oluşacak mantar enfeksiyonları sporcu veya atlet ayağı da denilen ve ayak bölgesindeki mantarın tırnağa geçmesi ile de ortaya çıkmaktadır.

Mantar enfeksiyonunu başka bir kişiden kapmak her ne kadar zor olarak görülse de imkansız değildir. Nadir olarak görülen bir durum olsa da gerçekleşmesi mümkündür. Uygun şekillerde düzenli Tırnak Mantarı Tedavisi görerek bu gibi sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayak mantarı enfeksiyonu riskine yakalanması muhtemel veya geliştirme riski olan kişiler şöyledir. Yaş olarak daha üst kişiler, uzun süreli mantar sıkıntısı çekmiş kişiler. Kan dolaşımı ve metabolizması yavaş olan insanlar. Tırnak yapısı yavaş bir şekilde büyüme gösteren insanlar. Sporcu veya atlet ayağı mantar enfeksiyonuna sahip kişiler. Fazla bir şekilde ayak bölgesinde terleme yaşayan insanlar.

Yüzme havuzu spor salonu veya duş gibi nemli olan ortamlarda çıplak ayakla bulunulmamalıdır. Diyabet dolaşım veya bağışıklık sistemi sorunları olan kişilerde risk yüksektir. Cilt bölgesinde veya tırnakta küçük çaplı yaralanma yaşamış kişiler, sedef hastalığı bulunan hastalar ayak mantarı enfeksiyonu geliştirme oranı daha yüksek olmaktadır.

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tırnak Mantarı Tedavisi süreçleri kimi zaman zor ve uzun olabilmektedir. Hafif durumda kullanılan kişisel bakım ve eczaneden alınan ilaçlar yardımcı olmazsa uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Başvurmuş olduğunuz hekimin uygulayacak olduğu tedavi tamamen hastadaki durumun ciddiyetine ve enfeksiyon mantarının türüne bağlı olmaktadır. Tedavi süresince uygulanan işlemlerden elde edilecek sonuçlar uzun sürelerde olmaktadır.

Tırnak mantarı enfeksiyonu iyileşse bile yeniden oluşabilmesi görülmektedir. Bu sebeple uygun şekillerdeki kişisel bakım yolları da uygulanmalıdır. Kesin ve garanti çözümler almak açısından ise uzman bir hekim aracılığıyla Tırnak Mantarı Tedavisi uygulanmalıdır.

Alanında uzman bir hekime başvurduğunuzda size genellikle ağız yoluyla veya tırnak bölgesine uygulanmak amacıyla antifungal ilaçları kullanmanızı önermektedir. Nadir olsa da bazı durumlarda oral ve topikal antifungal tedaviler aynı anda uygulandığı da görülmektedir.

Oral Antifungal İlaçlar: bu ilaç türleri topikal ilaç türlerine göre daha hızlı bir şekilde temizleme yapmaktadır. Bu sebeple Tırnak Mantar Tedavisi durumlarında ilk tercih olarak kullanılmaktadır. Terbinafin ve İtrakonazol gibi etkili maddeler de kullanıldığı görülmektedir.

Tırnak mantarı enfeksiyonu hızlı bir şekilde temizlenmelidir. Bu enfekte olan bölgenin de kısa bir sürede değişmesine etki etmektedir. Tedavi sürecinde kullanılan oral antifungal ilaçlar ortalama olarak 6 ile 12 hafta süresi boyunca kullanılmaktadır. Tırnak Mantarı Tedavisi süresince kesin bir sonuç almak açısından tırnak bölgesindeki oluşan enfeksiyonun tamamen giderilmesi ve tırnağın tamamen büyümesi gerekecektir.

Enfeksiyonlu tırnağı ortadan kaldırmak yaklaşık 4 ay veya daha uzun bir sürede oluşabilmektedir. Kullanılan ilaçlar oldukça risklidir. Yan etkileri de beraberinde getirdiği açısından düzenli olarak kan tahlili hekim tarafından kontrol edilmelidir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde devam eden Tırnak Mantarı Tedavisi kesin sonuçlar vermektedir.

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Tedavisi Güncel Fiyatları

Tırnak Mantarı Tedavisi en kesin ve güncel şekilde fiyat almak açısından önemlidir. İşlem görecek olduğunuz kurum üzerinden rahatlıkla yardım alabilirsiniz. Uygulanacak olan tedavinin güncel fiyatı belirlenirken öncelikle tedavi yöntemi teşhis süresi tedavi süresi uygulanacak olan tetkikler hastane ve doktor ücretleri gibi çeşitli seçenekler göz önünde olmaktadır.

Yapılacak olan her değişiklikte fiyat seviyelerinde artış veya düşüş görülebilmektedir. En kesin ve net bilgileri almak açısından işlem görecek olduğunuz kurum ile iletişime geçerek rahatlıkla yardım alabilirsiniz. Bunların öncesinde yapmanız gereken şey işlem görecek olduğunuz uzman hekimin sizi muayene etmesi olacaktır.

Bu sayede teşhis konularak nasıl bir yöntem uygulanacağı da belirlenmiş olacaktır. Bu doğrultuda ortaya çıkacak olan fiyat tablosu da net bir şekilde belirlenmiş olur.

 

 Tırnak Mantarı Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygun bir şekilde Tırnak Mantarı Tedavisi süreci geçirdikten sonra dikkatli bir şekilde kişisel bakımlarınızı yapmanız gerekmektedir. Bunların arasında en önemli görülen seçenek ise rahat ve nefes alabilen hafif ayakkabılar giymek olacaktır. Bu süreç boyunca ayaklarınızı herhangi bir sıkı duruma sokmadan rahat bırakmanız gerekecektir.

Bu sayede herhangi bir tekrar mantar oluşum enfeksiyonu ile karşılaşmamış olursunuz. Öncelikle ayak temizliğine hijyenik olarak bakımına özen göstererek devam etmeniz gerekecektir. Bununla birlikte tırnak kesim işlemlerinizde düz bir şekilde kesme tercihi yapmanız faydalı olacaktır. Bunları yaparak yeni bir mantar oluşumunu da önlemiş olursunuz.

Tırnak Mantarı Tedavisi sonrası kullanmakta olduğunuz çoraplara da dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle naylon içermeyen tamamen pamuklu bir yapıya sahip ter emen çorapları tercih etmeniz gerekecektir. Bu sayede mantar enfeksiyonuna sebep verebilecek her türlü durumu da ortadan kaldırmış olursunuz. Tırnaklarınızı fazla uzatmadan oje gibi kozmetik ürünlerini de kullanmamanız sağlıklı olacaktır.

Bu gibi ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece tırnak bölgenizde oluşabilecek her türlü mantar enfeksiyonu da minimum düzeye çekmiş olursunuz. Düzenli bir şekilde hijyenik bakımları yerine getirmediğiniz takdirde enfeksiyon kaynaklı durumları yaşamanız muhtemeldir.

Özellikle günlük olarak kullanmakta olduğunuz ayakkabılarınızın içerisine akşamdan antifingual pudra dökme işlemi de yapabilirsiniz. Dolayısıyla ayakkabı içerisinde oluşabilecek her türlü mantar üremesi de ortadan kaldırılmış olacaktır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Tırnak Mantarı Tedavisi işlemleri ile hastanın mantar enfeksiyonu oluşmuş bölgesindeki sıkıntılar minimum düzeye çekilmiş olur. Kullanılan ilaç tedavisi ile enfeksiyon düzeyleri hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Oluşabilecek yeni bir tırnak mantarı enfeksiyonunu da başlamadan ortadan silmektedir.

Düzenli bir şekilde tedaviye devam edildiği takdirde tırnak üzerinde renk değişimleri ve ağrı gibi faktörler de yaşanmadan kurtulmuş olunacaktır.

Bununla birlikte hasta kişisel hijyenik bakımlarını da yerine getirerek daha faydalı bir süreç geçirmiş olur. Uzman bir hekim tarafından yapılan Tırnak Mantarı Tedavisi süreçleri daha faydalı olmaktadır.

Bu sebeple tercihlerinizi her zaman alanında uzman ve tecrübe sahibi hekimlerden yana yapmalısınız. Özellikle kullanan ilaçlar ciddi yan etkileri bulundurması açısından düzenli olarak kan tahlili ve kontroller yapılmalıdır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Uygulanmakta olan tedavi işlemleri belli başlı prosedürleri içermektedir. Öncelikle Tırnak Mantarı Tedavisi uygulaması için öncelikle hastanın ayak veya el bölgesindeki tırnak yapısal bir bozukluk olması gerekmektedir. Bununla birlikte ağrı ve hassasiyet oluşumu da gözlenmelidir.

Enfeksiyonlu bir mantar durumu söz konusu olduğunda gerçekleşmektedir. Öncelikle ilaç süreci başlatılarak enfeksiyonun yayılması ve engellenmesi de sağlanmaktadır. Tırnak Mantarı Tedavisi süresinden sonra hastanın kişisel bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı durumları yaşamak açısından önemli görülen noktalardan birisidir.

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. yakup dedi ki:

  başarılı

 2. nejla dedi ki:

  zor işler

 3. merve dedi ki:

  guzel anlatım bende de olmuştu kurtuldum sonunda

 4. özer dedi ki:

  hangı bölüme gıtmek gerekıyor buyuk ıhtımal cildiye falan galıba

 5. ahmet dedi ki:

  acı verici bir durum galiba

 6. yağmur elif dedi ki:

  seviyorum bu siteyi butun konular var