Saç Sirkesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

A+
A-
Saç Sirkesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Saç Sirkesi

Saç sirkesi son zamanlarda bayanlar tarafından çok fazla tercih edilen bir ürün olmaya başlamaktadır. Saçlar insanın görünüşünü en çok etkileyen şeylerden biridir. Her dönem farklı renkler ve farklı modellerle saçın günden olduğunu görebiliriz. Özellikle çoğu kişi canlı parlak ve güçlü saçlara sahip olmak istiyor. Çünkü canlı ve sağlıklı saçlar insanın dış görüntüsünü ciddi anlamda etkiliyor. Bunun yanında sağlıklı saçlar insanın iç sağlığını da yansıtır vaziyettedir. Saçlar sürekli bakım isteyen ve önemli miktarda emek isterler. Bunun için özel olarak bakım yapılmalıdır. Saçları sağlıklı ve canlı kılmak için birçok yöntemden bahsetmek mümkün. Saçların sağlığını korumak için günümüzde çok fazla yöntem bulunmaktadır. Ancak kimisi işe yararın kimisi de ise yaramayacak türdendir. Bu yüzden çoğu kişi kendi saç türüne göre bir bakım rutini oluşturur.

Bizler ise her saça uyacak ve saçların sağlığını koruyacak bir yöntemden bahsedeceğiz. Son zamanlarda saç sirkesi kullanımını sık sık görmekteyiz. Aslında yeni olmayan bu yöntem, markalar sayesinde daha da ön plana çıkmıştır.

Saçlar için özel olarak üretilen saç sirkesi, saçlara olumlu etkileri sayesinde birçok insanın buna yönelmesine sebebiyet vermiştir.

Saç sirkesi, son zamanlarda markaların hızla üretmeye ve satmaya başladığı bir ürün haline geldi. Özellikle sosyal medyada insanların tavsiyesi üzerine satışı hızlanmıştır. Çeşitli meyve ve bitkilerin de desteği ile saçlara özel olarak saç sirkesi üretiliyor. Bu saç sirkesi saçların ihtiyaç duyduğu her şeyi kendi içerisinde bulunduruyor.

Saç Sirkesi Ne İşe Yarar?

Saç sirkesi, aslında tek bir ürün olmasına rağmen içerisinde birçok özelliği barındırmaktadır. Birçok insan farklı görünümleri kazanmak için birçok ürünü bir arada kullanıyor. Aslında bu kadar çok ürün kullanmak saçı zedeler. Saçı bu yüzden toparlamak da zaman alır. Fazla kimyasal ürün kullanmak zaten asıl saça zarar veren alışkanlıklardan birisidir. Bu yüzden saç sirkesi istenilen her şeyi tek bir üründe sunuyor.

Saç sirkesi, sağladığı faydaları çoktur. Bunlar;

 • Saç sirkesi, kullanımından sonra saça kalıcı bir yumuşaklık sağlar.
 • Saç köklerine zarar vermeden vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar.
 • Saçlarda eğer bir zedelenme varsa uzun süreli kullanımda bunun onarımını gerçekleştirir.
 • Saçlarda kırıkların oluşmasına engel olur
 • Saç sirkesi, saçların kolayca açılmasına ve kolay bir şekilde taranmasına yardımcı olur.
 • Kıvırcık bir saça sahipseniz, saçlarınızın bukleleri daha belirgin hale gelir.
 • Keratin bakımı etkisini sağlar.
 • İçerisinde bulunan meyve ve bitkiler sayesinde saçınızın ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar.
 • Saçların güzel kokmasına olanak sağlar.
 • Saçın daha hızlı uzamasına ve gür çıkmasına yardımcı olur.
 • Eğer saç dökülmesi bulunuyorsa zamanla saç dökülmesine engel olur.

Görüldüğü üzere saç sirkesi birçok şeyi vaat ediyor. Çoğu kişi de gerçekten bu vaatlerin gerçekleştiğini öne sürmektedir. Saç sirkesi, bu kadar şeyi vaat etmesinin yanında içeriği de temiz olan bir üründür. Çünkü içerisinde doğal olarak elde edilen sirke ve çeşitli mineraller, vitaminler bulunur. Temiz içeriği bulunduğu için saç dibine ve saç köklerine zarar vermez.

saç sirkesi

Saç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Saç sirkesi, kullanımı açısından da önemlidir. Çünkü kullanımına dikkat edilmesi gerek bir üründür. Fazla kullanılması durumunda istenilen etkiyi vermeyebilir. Aynı durum az kullanılması durumunda da mevcuttur. Saç sirkesi belirli aralıklarla kullanılması gereken bir üründür. Bu aralıklar belli bir düzene göre oluşturulmalıdır.

Saç sirkesi nasıl kullanılır diye çokça soru gelmektedir. Bizler de bu soru için sizlere saç sirkesi kullanımının adımlarını anlatacağız. Bu adımları doğru bir şekilde takip ettiğiniz sürece saç sirkesinden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu adımlar şöyledir;

 • Öncelikle tercihinize göre bir saç sirkesi alınız.
 • Bu saç sirkesi banyo yapacağınız zamanda kullanılmalıdır.
 • İlk adımda saçlarınızı iyice temizlemeniz gerekiyor. Bunu temiz içerikli bir şampuan ya da sabun ile yapabilirsiniz.
 • Saçınızı yıkadıktan sonra iyice durulamanız gerekiyor.
 • Durulama yaptıktan sonra saç sirkesi saç köklerine yavaş yavaş uygulanmalıdır.
 • Uygulama yapılırken en sonda saç uçlarına da sürülmelidir.
 • Uygulama yapıldıktan sonra beş dakika beklettikten sonra iyice durulanır.

Saç sirkesi bu adımlar yoluyla uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Burada en dikkat edilmesi gereken kısım saç sirkesinin iyi bir şekilde uygulanmasıdır. Saçlarınızın her noktasına bunu temas ettirmek gerekiyor aksi takdirde istenilen sonuç alınamaz.

Bir diğer önemli husus ise iyice saçın durulanmasıdır. Durulanmaz ise saçınızda kalıntılar olabilir. Bu da saçta kuru bir yapıya neden olabilir.

Saç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Saç sirkesi, diğer saç ürünlerine oranla daha az zararlı madde içerir. Hatta neredeyse bazı markalarda tamamen doğal ürünler kullanılmaktadır. Saç sirkesi, temiz içerikli olmasının yanında içeriğinde bir sürü yararlı madde bulunduruyor. Bu maddeler ise saça faydalı olan maddelerdir. Bu maddeler saçların sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlıyor.

Saçlar daha parlak ve canlı görünür. Saç sirkesi saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Öyle ki her ay saçlarınızın uzadığını hissedebilirsiniz. Üstelik diğer zamanlarda oranla oldukça hızlı bir şekilde uzama gözlenir.

Saç sirkesi saç dökülmesine karşı da sık sık tavsiye edilir. Çoğu insan sulardan ve kullanmış oldukları ürünlerden dolayı çokça saç dökülmesi sorununu yaşamaktadır. Saç sirkesi ise bu dökülmelerin önlenmesi için saç diplerine çeşitli vitamin ve mineral sağlar.

Saç kökleri bu sayede daha güçlü bir hale gelir. Ayrıca saç sirkesi saçlarda yaşanan deri hastalıklarının da tedavisinde kullanılan bir üründür. Saçlarınızda kepek oluşumu çok fazla ise kesinlikle saç sirkesini kullanabilirsiniz. Bunun yanında saçlarda egzama gibi hastalıkların oluşmasına da engel olur. Ancak deri hastalıklarında mutlaka doktorunuza danışıp kullanılmanız daha doğru olabilir. Çünkü bizler sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

saç sirkesi

Saç Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Saç sirkesinin elbette faydaları olduğu gibi zararları da olabilir. Çünkü uygulama şekline göre farklı sonuçlar verebilir. Burada en önemli nokta saç sirkesi kullanım ve kullanım amacı şeklidir. Bunlar arasında şunu söyleyebiliriz; saçlarınızın derisinde yara bulunuyorsa ve saç sirkesi uygulaması yaparsanız bu sağlık sorununa neden olabilir. Bu yüzden yaralı veya alerjik bir cilde uygulama yapılmamalıdır. Bunun yanında saç deriniz saç sirkesi ne hassasiyet gösterebilir. Buna mutlaka dikkat edilmelidir.

Uygulama yapmadan önce cildinizin küçük bir kısmında saç sirkesini deneyin. Eğer alerjik bir reaksiyon oluşmaz ise kullanabilirsiniz.  Kimi zaman ise uygulama yapılırken saç sirkesi göze, ağza veya buruna kaçabilir.

Saç sirkesinin diğer yerlere temas etmesi durumunda bol su ile mutlaka durulamak gerekiyor. Çünkü saç sirkesi yakıcı özelliğe sahip olduğu için göz içinde yanmaya sebep olabilmektedir. Bu yüzden uygulama yapılırken yüze değmemesine mutlaka dikkat edilmelidir.

Ayrıca saç sirkesini çok sık kullanmakta zararlıdır. Çok sık kullanılması durumunda saç derisinde kuruluğa sebep olabilir. Bu kuruluk sebebiyle de deride dökülme veya yara oluşabilir.

Saç derisinin çok fazla kurumasının yanında saçların kimyasında doğal olarak bulunan içeriklere de zarar verebilir. Bu içeriklerde azaldığı zaman saf zayıflamaya ve cansız görünmeye başlar. Bunu saçlarınızın mat olması durumunda anlayabilirsiniz. Bu durumlara dikkat edildiği sürece herhangi bir zararla karşılaşmak mümkün değildir.

Saç Sirkesi Öncesi ve Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Belki de en çok merak edilen sorulardan birisi ise budur. Çoğu kişi saç sirkesi uygulaması öncesi ve sonrasında nasıl bir rutin tutturması gerektiğini bilmiyor. Bizlerde bunun için kısa bir şekilde sizlere açıklayacağız.

Saç sirkesi uygulamadan önce dikkat edilmesi gerekenler;

 • Öncelik mutlaka saçların temiz olması gerekiyor. Saçlar temiz olmadığı takdirde sirke saç diplerine iyi bir şekilde nüfuz edemez. Bu yüzden uygulanacak saç mümkünse yıkanmalıdır.
 • Uygulama yapmadan önce saç mutlaka açık olmalıdır. Yani bağlı bir saça uygulama yapmak zor olacaksın aynı zamanda tüm saça dağılması mümkün değildir.
 • Eğer saç sirkesi öncesinde saça boya işlemi uygulanmışsa bunu hemen yapmak doğru olmayabilir. Saç boyası bir kaç günde oturduktan sonra kullanılabilir.
 • Saç sirkesi kullanmadan önce saça herhangi bir krem ve benzeri ürünler sürülmemelidir.

uyguladıktan sonra ise;

 • Saçlara sirke uygulandıktan sonra mutlaka saç iyi bir şekilde taranmalıdır. Çünkü saçınızdaki etkiyi bu şekilde daha kolay görebilirsiniz.
 • Saç sirkesini uyguladıktan sonra başka ürün kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü saç sirkesi olabildiğince saçınızı yumuşak hale getirecektir.
 • Sirke uygulandıktan sonra saça çok fazla ısı vermemeye dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sirkenin etkisi azalabilir.
 • Saça yağ, saç kremi veya şekillendirici gibi kozmetik ürünler kullanılmaması önerilir. Çünkü bu ürünler saçlarınıza zarar verebilecek ürünlerdir. Saç sirkesinin de etki göstermesi için yalnız kullanılması en doğrusu olacaktır.

Saç sirkesi kullanımı çok önemli bir üründür. O yüzden istenilen etkilerin en iyi şekilde saça aktarılması için uygulama öncesi ve sonrasında bu noktalara mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde çok fazla sorun yaşayabilirsiniz.

Saç sirkesi hem kimyasal olarak hem de içerik olarak cilde zarar vermez. Ancak onunla birlikte kullanılan yanlış ürünlerden dolayı  çokça sorun yaşanabilir. Buna engel olmanız için de saç sirkesi ile birlikte minimum seviyede ürün kullanmanız en doğru olan şey olacaktır. Bunun yanında saçlarınıza belirli aralıklarla bu uygulamayı yapmak gerekiyor. Çok fazla uygulama da saçı zayıf düşürebilir.

saç sirkesi

Saç Sirkesi Hakkında

Yukarıda anlattığımız gibi saç sirkesini kapsamlı bir şekilde ele aldık. Saç sirkesi son zamanlarda en popüler olan ürünler arasında girmeyi başardı. Hem vermiş olduğu doku hem de muhteşem kokularıyla birlikte saçınıza yapacağınız en büyük iyiliklerden birisi haline gelmiştir. Çünkü saç sirkesi herkes tarafından tavsiye edilen ürünler arasına girebilmiştir. Özellikle markaları incelerseniz, tüm markalar kendilerine özgü saç sirkeleri üretmeye başladı bile. Sizlerde saçınıza uygun olan sirkeyi tercih edip kullanma imkanı bulabilirsiniz. Aradığınız her kokuda saç sirkesi mevcuttur.

saç sirkesi

Saç Sirkesi ve Normal Sirke Arasındaki Fark Nedir?

Saç sirkesi öncelikle saçlarınız için özel olarak üretilmiş bir üründür. Ancak normal sirkeler genelde mutfaklarımızda bulunan yemek ve temizlik amacıyla kullandığımız ürünlerdir. Normal sirke genelde doğal ortamda üretilir.

Sağlığa yararlıdır ancak bunu direkt olarak cilde uygulamak tahrişe ve yanmaya sebep olabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar tarafından çokça tavsiye edilemez. Ancak saç sirkesi için bu durum söz konusu değildir.

Dermatologlar tarafından test edilip ona göre üretimi sağlanıyor. Saçlar için özel olarak saç sirkesi karışımı elde ediliyor. Bu yüzden en doğrusu saç sirkesini kullanmaktır. Normal sirke kullanmak tavsiye edilemez. Normal sirke biraz daha kuvvetli etken maddeleri bulunan bir sirkedir. Aynı zamanda cilde teması dahilinde yanma veya tahriş oluşturabilirsiniz. Bu da beraberinde birçok cilt sağlığı problemi getirebilir.

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.