Saç Protezi Nedir? Nasıl Yapılır?

A+
A-
Saç Protezi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Protezi

Günümüzde pek çok insan saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Bu problem nedeniyle tamamen ya da bölgesel kellik, seyrelme gibi problemler ile karşılaşmaktadır. Bu problemin giderilmesini sağlayan saç protezi saç kaybı yaşayan kişilerin sorun yaşadığı bölgelerdeki dökülme ve kelliği gidermektedir. Bugün yazımızda protez saç, protez saç fiyatları , protez saç bandı, saç protezi, protez saç modelleri , protez saç bakımı, erkek protez saç , protez saç nedir, protez saç fiyatı ile ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız.

Saç Protezi Nedir?

Öncelikle saç protezi nedir sorusunu yanıtlamak gerekirse; protez saç kişinin yaşı ya da cinsiyeti ne olursa olsun saç seyrelmesi ya da dökülmesi sorunu yaşadığında saç kaybı yaşanan bölgede tekrar gür saç görünümü sağlayan işlemlerdir. Tamamen %100 gerçek insan saçından elde edilen saç protezleri, ince bir film tabaka üzerine özenle işlenmekte ve insan cildi ile uyumlu olduğu için işte doğal bir görünüm kazanılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda protez saç cerrahi bir yöntem olmayıp kişinin en az 10 yıl daha genç görünmesini sağlayan bir estetik saç işlemidir.

Saç Protezi Kimlere Uygulanabilir?

Protez saç her cinsiyetten insanın güvenle başvurabileceği bir saç estetiği operasyonudur. Özellikle radyoterapi ve kemoterapi nedeniyle saç dökülmesi yaşayan kişilerin rahatlıkla başvurabileceği bir işlemdir. Hem kalıcı hem geçici saç kaybı sonrasında güvenle gerçekleştirilen bu işlem hastanın iyileşme sürecinde motivasyonunu yükseltmekte ve yüksek moral sağlamaktadır.

Ancak küçük çocuklarda ve kronik deri rahatsızlığı yaşayan insanlarda dermatologlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle kronik deri hastalığı ya da küçük yaştaki çocuklar dışında herkesin bu saç protezi işlemi ile arzuladığı saç görünüme kavuşabileceğini söylemek mümkündür.

Saç Protezi Avantajları

Protez saç kullanıcılarına pek çok alanda pek çok farklı avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlara kısaca değinmek gerekirse:

 • Öncelikle başkaları tarafından dışarıdan fark edilmeyen bir saç estetiği işlemidir. Bu anlamda peruk kullanmaktan çekinen kişiler için ideal bir yöntemdir.
 • Her türlü saç modeli ile uygulayabileceğiniz bir protezdir.
 • Pek çok kişinin insanların aksine günlük yaşamda çok rahat kullanılan bir yöntemdir. Hatta spor aktivitelerine dair katılabileceğiniz bir kullanım imkanı sağlamaktadır.
 • Suda da kullanımı son derecede konforludur; hatta deniz ve havuz gibi alanlarda da rahatça kullanabileceğiniz saç modelleridir.
 • Zaman almayan saç protezi bakımı saç proteziniz için çok uğraşmadan kolayca kullanmanızı sağlar.
 • Saç dökülmesi nedeniyle kişinin yaşadığı düşük özgüven ve öz saygının yükseltilmesini mümkün kılar.
 • Özellikle genç yaşta saç dökülmesi sorun nedeniyle ondan daha büyük görünen kişilerin tekrar yaşında daha genç bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.
 • %100 gerçek saçtan yapılan protezler oldukça doğal ve gerçekçi bir görünüm sergiler.

Saç Protezi Yöntemleri

Saç protezlerinin hazırlanmasında ve uygulanmasında pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem ve tekniklerden bahsetmek gerekirse:

1.     Protez Saç Bandı

Tüm dünyada en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan bantlı sistem cilt dostu bir tekniktir. Özel olarak üretilen tıbbi yapıştırıcılar bölgeye sürülmekte ve böylelikle protez ünite ile saç derisi arasında yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Bu yapıştırma sistemi ile saç protezi yüzeye sıkıca tutunur ve çekme, asılma gibi hareketlerde düşmez. Yapıştırıcılar su ve hava geçirmez olduğu için bantlı protez saç tekniğinde kişi havuz, deniz, duşta saç protezini gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.

2.     Tüp Sistemi ile Protez Saç

Bu teknik çok yaygın olmasa da, oldukça cazip bir protez yöntemi olarak karşımıza çıkar. Özel olarak havuz, deniz gibi alanlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bu yöntemde kişinin saçlarının seyrek olduğu bölgeye tüpler aracılığı ile protez saç tutturulur. %20 bant kullanımı gerçekleştirilmektedir. Ve bu yöntem ile protez ortalama 30 gün boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılır. Aynı örme tekniğinde olduğu gibi haftada bir ön bandın değiştirilmesi önerilmektedir.

3.     Örme Protez Saç

Bu teknikte aynı tüp sisteminde olduğu gibi bant kullanımı %20 oranındadır. Protezin uygulanmasında kişinin başının yan kısmındaki saçlara protezin örülmesi tekniği uygulanır. Bu sayede 1.5 ay boyunca protez sorunsuz bir şekilde kullanılır. Haftada bir kez ön bandı değiştirmeniz önerilmektedir. Havuz, deniz gibi alanlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

4.     Bantsız Klips Protez Saç Uygulaması

Bu yöntemde protez saçın %20’lik kısmı saç protezi yapıştırıcısı ile başa tutturulurken; kalan %80’lik kısım kişinin baş şekline özel olarak hazıranan klipsler yardımı ile saçına tutturulur. İnce ve ergonomik klips yapısı günlük yaşamında protezini kolayca çıkarıp takmak isteyenler için ideal bir protez tekniği olacaktır. Klipsler herhangi bir şekilde batma ya da ağrıya yol açmamakta; havuz, deniz gibi alanlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ortalama 1.5 ay boyunca sorunsuz kullanım imkanı sunan bu protezler kişiye özel olarak uygulanabileceği gibi hazır kalıp üniteler şeklinde de uygulanabilir.

protez saç

Saç Protezi Nasıl Yapılır?

Saç protezinin doğru ve özenli bir şekilde yapılması için pek çok adımın izlenmesi gerekmektedir. Genel olarak saç protezinin uygulanmasındaki bu adımları 4 alt başlık olarak ele alabiliriz:

1.     Ölçü Alınması

Öncelikle saç protezi modelleri oluşturulması için doğru ölçü alınması gerekecektir. Ölçü alımında dökülmenin gerçekleştiği alandaki detayların önemsenerek titizlikle ölçüm alınması gerekir. Tamamen kel olan ve seyrelen alanların tam ölçümü alınır. Bu alanlar için nasıl bir protez uygulanacağı kararlaştırılır ve kalıp çıkarılmaktadır. Bu ölçüm alınırken önemli olan bir diğer husus ise hastaların istek ve beklentileridir. Hastanın beklentileri ve mevcut durumu göz önünde bulundurularak uzman tarafından hastaya en uygun saç tasarımı belirlenecektir.

2.     Protez Saçın Hazırlanması

Bu aşamada uzman görüşü ve alınan ölçüm sonucu kişilere özel saç protezi hazırlıkları yapılır. Öncelikle protezin tasarlanması ve üretilmesi için harekete geçilir. Protezin hazırlanmasında protezin modeli göz önünde bulundurulur. Ve protezin hazırlanmasında hangi materyaller ve yöntemler kullanılacağı da belirlenir. Protezin üretim süresi hazırlanan modele göre değişiklik gösterecektir.

3.     Protez Saçın Kafaya Yerleştirilmesi

Hazırlanan saç protezi uygulaması protez işleminin en önemli adımlarından birisidir. Hazırlanan protez saç uzman tarafından belirlenen tekniğe uygun bir şekilde bölgeye yerleştirilecektir. Bu nedenle uygulamanın ardından protezin belli olmaması için kişinin saçı ile aynı renk ve modelde saçların üretilmesi çok önemlidir.

4.     Saç Protezine Şekil Verilmesi

Bu aşamada kafaya yerleştirilen saça şekil verilerek uygulama tamamlanmaktadır. Protezin yerleştirilmesinin ardından istenilen şekilde model ve uzunluk verilmektedir. Son adım olarak saç protezine şekil verilir ve işlem tamamlanır.

protez saç

Saç Protezi Nasıl Uygulanır?

Bir çok  protez saç uygulaması vardır. Genel olarak saç kaybı yaşanan bölgeler için bölge ile aynı ölçüde ve özellikte protez saçlar üretilir. Ölçünün alınması uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir ve daha sonra aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Öncelikle saç derisi protez saçın uygulanması için hazırlanır.
 2. Saç derisinin üzerine su ve hava geçirgenliğine sahip olan ve sorunsuz kullanım sağlayacak bir tabaka sürülmektedir.
 3. En son adımda hazırlanan saç protezi takımı işlemi ile protez kişinin kafasına özenle yerleştirilerek mükemmel bir görünüm elde edilmektedir.

Uygulama aşamasında en önemli olan şey saçların tek tek elle işlenmesidir. Ancak elle gerçekleştirilen protez saç oluşturma ile protez saç uzun ömürlü olacaktır. Aksi takdirde protez saçlar çok daha kısa sürede deforme olarak yıpranacaktır. Bunun sonucunda ise protez çok kısa sürede işlevselliğini yitirecektir.

Saç Protezi Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Genel olarak protez saç yapımı süreci 1 hafta ile 2 ay arası değişiklik göstermektedir. Fakat sürenin ne kadar olacağı anlaştığınız kliniğin yoğunluğu, protezin ölçüsüne göre değişir. Eğer saç protezinin hazırlanmasında doğal malzemeler kullanılıyorsa protezin yapımı daha uzun sürer; sentetik protezler ise çok daha kısa sürede hazır hale gelmektedir.

Saç Protezi Ömrü Ne Kadar?

Protez saçın kullanım ömrü tamamen saç protezinin hazırlanma yöntemini ve kalitesine göre değişim göstermektedir. Ancak eğer kişi hazırlanan protez saçı özenli kullanırsa; protez saç 4 – 5 yıl sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Protez saçlarla birkaç yıl boyunca istediğiniz gür ve sağlıklı saç görünümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak kalitesiz saç protezleri ya da yanlış bakım teknikleri uygulanırsa protezin ömrü birkaç aya kadar düşmektedir. Bu nedenle iyi bir merkeze saç protezinizi yaptırmanız çok önemlidir.

Bantlı ve Bantsız Saç Protezi Farklılıkları Neler?

Genel olarak bantlı ve bantsız protez saç yöntemlerinin farkı tamamen protezin yapıştırılma yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Bantla protezde saçlar doğrudan ben sistemin üzerine entegre edilmekte ve kişiye bu bant aracılığı ile uygulanmaktadır. Öte yandan bantsız saç protezi uygulamasında ise kişinin kendi saçı üzerine uygulanan karma yöntemlerle saç protezi işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hangi yöntemin sizin için daha doğru olduğunu saç protezi işlemini gerçekleştiren uzman tarafından karar verilecektir. Her iki yöntemin de kendisine göre avantajları vardır. Özellikle yoğun dökülme yaşayan kişilere bantlı saç protezi uygulanmaktadır. Bölgesel dökülme sorunundan muzdarip kişilere karma bağımsız protez saç uygulamaları daha çok uygulanmaktadır

Saç Ekimi ile Saç Protezi Arasındaki Farklılıklar

Hastalar tarafından en çok merak edilen soruların başında saç ekimi işlemi ile protez saç arasındaki farklılık yer alır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, saç ekimi prosedürü tamamen cerrahi bir operasyon olup hastanın vücudundan alınan saç köklerinin saç dökülmesi problemi yaşanan bölgelere entegre edildiği bir operasyondur. Ve daha uzun süreli bir iyileşme prosedürü gerektiren ve daha ağrılı olan bir süreçtir. Ancak saç protezinde hastada herhangi bir ağrı ya da sızı oluşmaz. Sadece proteze alışması birkaç gün sürmektedir. Bir kez alıştıktan sonra hasta ise hiçbir ağrı ya da sızı yaşamadan saç protezini rahatlıkla kullanılmaktadır.

Saç ekim sürecinde neredeyse 6 ay ile bir yıl arası bir adaptasyon süreci söz konusudur; kısa çekiminde bölgeye tekrar edilen saç kökleri öncelikle yaralara yol açar. Daha sonra oluşan yara kabukları düşer ve saç kökleri belli bir uzama süresinden sonra kendisine bırakır. Ardından hasta ekim yapılan bölgeden yeni saç kökleri çıkartır. Bu süreçte hastalar kaşıntı ağrı ve sizi problemleriyle karşı karşıyadır.

Ancak saç ekimi prosedürü protez saç yöntemine kıyasla çok daha uzun vadede çözüme ulaştıran bir işlemdir. Eğer cerrahi bir operasyona girmeden doğal gür ve yoğun saç görünümüne kavuşmak istiyorsanız saç protezi sizin için daha doğru bir saç estetiği yöntemi olacaktır.

Saç Protezi Fiyatları

Saç protezinin fiyatı anlaştığınız uygulama merkezine göre farklı olmaktadır. Ayrıca saç protezinin yapılacağı bölgenin büyüklüğüne, kullanılacak protez tekniğine ve malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net saç protezi fiyatı için mutlaka bir kliniğe görünmeniz gerekmektedir. Saçınızı inceleyen uzman sizin için en ideal saç protez tekniğine karar vermektedir. Protezin hazırlanması ve uygulanması aşamaları için size net fiyat teklifinde bulunacaktır.

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.