Saç Ekimi Nedir?

A+
A-
Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekim Operasyonu Nedir?

Saç ekimi erkek ve kadınlarda hastalıklarla veya genetik olarak ortaya çıkar. Bu hastalarda saç dökülme problemlerini gidermek için tercih edilen saç ekimi yöntemidir.

Bu yöntem sayesinde hastaların genel saç problemleri çözülmüş olur. Saç dökümü olan bölge dışında ise aynı zamanda hastalarda daha fazla saç için de yine saç ekme operasyonu yapılır. Özellikle son dönemlerde yeni tarz yöntemler tercih edilerek hastaların daha estetik bir görünüme sahip olmaları sağlanır.

Tercih edilen birden farklı saç ekim uygulaması vardır. Uygulama doktor tarafından tercih edilmektedir. Cilt yapısı ve doku şekilleri hangi yöntemin uygulanacağı yönünden etkili faktörlerdir.

Saç Ekiminin Başlıca Aşamaları

Tercih edilen ekim yöntemine karar verildikten sonra ekimin yapılacak olduğu bölge kalem yardımı ile belirlenip sınırları şekillendirilir. Sonrasında ilgili donör bölgeden saç kökleri alınıp operasyon yapılır. Bu bağlamda kanallar açılıp bu kanallara saç ekim operasyonu gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu işlemin sonrasında ise hasta saç ekme ve saçların korunması için birkaç hafta dikkatli davranması gerekmektedir. Dikkatli olunsa bile saç ekimi yapan hastalarda bu işlemlerden sonra kanama olmaktadır.

İşlemler genel olarak 8 saat sürer. Bir seansta genel olarak 3.000 adet graft saç ekimi yapılması doğru bir tercihtir. Saçınızın olmadığı bölge zaten saçın beslenme imkanı olmadığı için o bölgelere yapılan saç ekim miktarının fazla olması gerekir.

Bu yüzden bazı hastalara ekim sırasından daha sık ekim yapılması tercih edilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor hastaların isteklerini karşılayan farklı yöntemler tercih eder. Günümüz insanlarında birçok farklı kelleşme problemi olduğu için hastaya özel tedavi yöntemleri tercih sebebidir.

Saç Ekimi Sonrası Yapılacaklar

Saç ekimi ameliyatı ortalama olarak 4-8 saat arasında bitmektedir. Operasyonun bittiği zaman, donör olarak alınan bölgeye bandaj yapılır. Dikkat edilmesi gereken bildirimler hastaya itina ile iletilir ve kullanması gereken ilaçlar ve kullanım şekilleri anlatılmaktadır. Yapılan pansuman operasyondan 2 gün sonra çıkmaktadır. Ve ilk yıkama işlemi klinikte kontrollü bir şekilde saç ekimi uzman personeli tarafından yapılmaktadır.

Saç ekiminden sonra önemli noktalar nelerdir?

Ameliyat sonrasi ise 3 gün ekilen saçların tutunması için çok önem arz eder. Bu süreç zarfında temas ve darbelere karşı çok dikkatli olunması elzemdir.

Ortalama 1 haftalık süreçte güçlü fiziksel aktiviteler yapılmamalı.

Ekim yapılan bölgedeki kabuk ve kaşıntı 1 hafta kadar sürmektedir. Ayrıca belirtilen yöntemlere uygun olarak saç 10 gün boyunca her gün yıkanır.

Ekilen saçlar ilk ay dökülmektedir. 2-3 ay sonrasında ise ekilen saç kökleri tekrar büyümeye başlar. Ekilen ve normalde olan saçlarınız aynı seviyede büyür.

12 ay sonunda saçlarınız doğal bir görünüme kavuşur ve bu görünüm ömür boyu devam eder.

Bir çok cerrahi operasyonlara göre saç ekimi operasyonunda komplikasyon çok nadir gözükür. Konsültasyon zamanında uzman, bütün bu süreç hakkında hastayı detaylı olarak bilgilendirir.

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.