Mide Küçültme

A+
A-
Mide Küçültme

Mide Küçültme

Günümüzde Obezite en sık görülen ve en ciddi sağlık sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkar. Hastaların rahatça kilo vermesini ve sağlıklı olmasını sağlayan mide küçültme operasyonu midenin bir kısmının alınması, kelepçe takılması, midenin bir kısmının bağırsağa bağlanması, mide balonu gibi yöntemler ile midenin boyutunun küçültülmesini sağlar.

Bugün yazımızda mide küçültme, mide küçültme ameliyatı fiyatı, mide küçültme ameliyatı fiyatları 2022, mide küçültme ameliyatı sonrası, mide küçültme ameliyatı riskleri , mide küçültme ameliyatı şartları, mide balonu gibi merak ettiğiniz bir çok  soruların yanıtını bulabileceğiniz bilgilendirici bir içerik hazırladık.

mide küçültme

Mide Küçültme Nedir?

Öncelikle mide küçültme nedir veya mide balonu nedir sorusuna yanıt verecek olursak; egzersiz ve diyet gibi yollar ile kilo vermede sorun yaşayan ve hormonal sisteminde sorun olmayan obez bireylere uygulanan bir genel cerrahi operasyonudur.

Mide Küçültmenin Amacı Nedir?

Bu operasyon genel olarak iki farklı amaçla gerçekleştirilmektedir:

 • Bağırsaklara bypass işlemi uygulayarak besinlerin emilimini azaltmak
 • Mideyi küçülterek gıda alımını azaltmak

Bu iki amaçla operasyon laporoskopik ya da açık cerrah yöntemlerden birisi ile gerçekleştirilmektedir. Pek çok farklı operasyon tekniği ile gerçekleştirilse de, gastrik bant ve tüp mide ameliyatı en sık tercih edilen operasyon türüdür. Operasyon ile hastada kaybolan tokluk hissi uyandırılır; bu sayede hasta daha az yemek yiyerek güvenli bir şekilde ideal kilosuna düşme fırsatını ede eder. Aynı zamanda mide küçültme ameliyatı ile Obezite kaynaklı olarak ortaya çıkan şeker, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde de büyük ilerleme kaydedilmektedir.

mide küçültme

 

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Mide ameliyatı olabilecek kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Aşırı şişman yani vücut kitle endeksi 40’ın üzeri olan kişiler
 • Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, uyku apnesi gibi aşırı kilo nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayan vücut kitle endeksi 35 – 40 arası olan hastalar
 • Kiloya bağlı sağlık sorunları olan ve vücut kitle endeksi 30 – 34 arasında olan insanlar mide küçültme ameliyatını olmak için ideal adaylardır.
 • Operasyonu geçirmek için genel olarak 18 – 65 yaş arası kişiler uygundur. Ancak yaşadıkları obzetiye bağlı hastalıklar varsa 18 yaş altı reşit olmayan bireyler de ebeveyn onayı ile ameliyat olabilmektedir. Yine bazı durumlarda 65 yaş üstü hastalara mide küçültme ameliyatı olanlar arasında yer alabilir.

Vücut kitle endeksinin hesaplanmasında kullanılan yöntem genel olarak şu şekildedir. Kişinin kilosu boyunun karesine bölünerek VKİ değeri hesaplanır. Bu değer 40 ve üzeri ise hasta 3. derece obez demektir. Eğer 35 – 40 arası ise hasta ikinci derece obez; 30 – 35 arasında ise hasta birinci derece obezdir. Obezitenin derecesi arttıkça hastanın genel sağlık durumu kötüye gider.

mide küçültme

Mide Küçültme Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Mide küçültme operasyonunun gerçekleştirilebilmesi için öncelikle hastanın gerekli kriterlere uygun olması gerekir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz kriterlere sahipse, hastanın operasyon geçirebilmesi için öncelikle operasyona ve sonraki sürece psikolojik ve fiziksel olarak hazır olup olmadığını tespit edilir. Ayrıca cerrah ameliyat kararını verirken; endokrinoloji, anestezi, dahiliye, re – animasyon uzmanı ve psikoloji – psikiyatri bölümü uzmanlarının konsültasyon sonuçlarını göz önünde bulundurur. Ayrıca hastanın durumuna göre göğüs hastalıkları, fizik tedavi ve kardiyoloji servislerinde çalışan uzmanlardan da tüp mide ameliyatı için görüş istenmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri

Operasyon pek çok riski beraberinde getirmektedir. Hem uzun vadede hem de kısa vadede hastada pek çok sağlık riski meydana gelebilir. Operasyon sırasında ve sonrasında oluşabilecek riskler şu şekildedir:

 • Midenin alınmayan kısmından karın boşluğuna gerçekleşen sızıntı
 • Aşırı kanama
 • Kan pıhtılaşması
 • Enfeksiyon riski
 • İshal, bağırsak tıkanması ve bunlara yol açan hızlı Gastrik boşalma (dumping sendromu)
 • Solunum veya akciğer problemleri
 • Hızlı kilo kaybı sonucu mide küçültme ameliyatı zararları arasında yer alan safra taşları
 • Yetersiz beslenme nedeniyle osteoporoz ve anemi
 • Mide delinmesi
 • Karın bölgesinde fıtık gelişimi
 • Hipoglisemi (Düşük kan şekeri)
 • Çok nadir olsa da ölüm
 • Gastrik bant nedeniyle mide delinmesi

mide küçültme

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel olarak operasyon iki farklı yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Bu teknikler şu şekildedir:

 • Açık Ameliyat: Bu yöntemde cerrah karın bölgesinde büyük ve tek bir kesi yardımı ile mide ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Riski daha yüksek olduğundan günümüzde pek uygulama alanı bulmamaktadır. Bu tekniğin uygulandığı hastalar ya yüksek obeziteye ya karmaşık tıbbi sorunlara sahip olan ya da daha önce mide ameliyatı geçirmiş olan hastalardır.
 • Laparoskopik Ameliyat: Bu mide küçültme yöntemi tek ve büyük bir kesi yerine birkaç küçük kesi ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Özel kamera sistemleri ile açılan kesilerden monitöre görüntü aktarılır ve ince cerrahi aletler ile operasyon tamamlanmaktadır. Açık ameliyata kıyasla çok daha az riskli olduğu, iyileşme sürecinin hızlı ve daha ağrısız olması nedeniyle bu yöntem daha çok tercih edilmektedir.

mide küçültme

Mide Küçültme Ameliyatı Türleri

Operasyon pek çok farklı teknik ile gerçekleştirilebilen bir operasyondur. Operasyon için kullanılan genel cerrahi teknikleri aşağıdaki gibidir:

1.     Tüp Mide Ameliyatı

En çok tercih edilen mide küçültme tekniği olan tüp midede midenin yaklaşık yüzde sekseni kesilip çıkarılmaktadır. Bu sayede kalıcı bir çözüm sunan tüp mide ameliyatında hasta çok daha hızlı bir şekilde günlük yaşamına dönmektedir. Tüp mide mide hacmi azaltıldığından kişi az porsiyonla tokluk hissi yaşar. Operasyonda kişinin on iki parmak bağırsağı ile yemek borusunun birleştiği yerdeki mide dokusu çıkarılarak mideye uzun bir tüp şekli verilmektedir. Bu operasyonda mide kapakçıklarına bir işlem yapılmamaktadır.

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Midede derin kesiler açılmayan laparoskopi yöntemi kullanılmaktadır. Bu sayede tüp mide sonrası meydana gelen ağrı azdır ve iyileşme süreci de oldukça hızlı gerçekleşmektedir.

Operasyonunun avantajları arasında:

 • 2 günlük bir sürenin ardından taburcu olabilmek
 • Bağırsak hormonlarının olumlu etkilenmesi sonucu tokluk hissinin artması
 • En az gastrik bypass kadar etkili bir yöntem olması yer alır.

Operasyonun dezavantajları arasında:

 • Ancak geri dönüşü olmayan bir operasyon olması
 • Komplikasyon riskinin gastrik banda göre daha yüksek olması
 • Uzun vadede mineral/vitamin eksikliğine yol açabilmesi operasyonun dezavantajları arasındadır.

2.     Mide Kelepçesi Ameliyatı

Silikon bant takılarak midenin küçültülmesini sağlayan mide kelepçesi operasyonunda mide ile yemek borusunun birleştiği kısmın 3 – 4 cm aşağısına bant uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca bu bant aracılığı ile mide iki bölüme ayrılmakta; üst bölüm küçültüldüğünden hastada tokluk hissi artmaktadır. Hasta ideal kiloya düşmesinin ardından kelepçenin çıkarılmasını talep edebilir. Bu bakımdan tüp mideye göre uzun vadede geri dönülebilir bir operasyondur.

3.     BPD/DS (Duedonal Switch Biyopankreatik Diversiyon) Ameliyatı

Bu operasyon iki adımda nadir olarak uygulama alanı bulmaktadır. Öncelikle tüp mide operasyonu ile benzer bir ameliyat olan BPD/DS’de midenin büyük kısmı alınmakta ama ince bağırsak ayrılarak iki farklı yol ve ortak bir kanal oluşturulmaktadır. Bu yöntem ile tüketilen besinler bağırsağın büyük bölümünü atlayarak doğrudan dışarı atılmaktadır.

Yağ emilimini %70’e kadar azaltması, diyabet sorununu ciddi anlamda iyileştirmesi, %60 ile 70 arasında kilo kaybı gözlemlenebilmesi operasyonun avantajları arasında yer alır.

Ciddi komplikasyon riski, hastanede uzun süre kalmayı gerektirmesi, vitamin, protein ve mineral eksikliği nedeniyle gelişebilecek sıkıntılar ise operasyonun dezavantajlarıdır.

4.     Gastrik Bypass Ameliyatı

Bu yöntemde gıda alımını azaltmak amaçlanarak midenin küçük bir bölümü ince bağırsağa bağlanmaktadır. Midenin bir bölümü çıkarılmak yerine küçük bir bölümü kullanım dışı bırakılmaktadır. Bu satede tüketilen yiyecekler mide ve bağırsağın üst kısmını atlayarak daha az emilir ve vücut daha az kalori almaktadır.

Genel olarak gastrik bypass ameliyatı avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Bağırsak hormonlarını olumlu yönde etkileyerek iştahı azaltan ve tokluk hissini arttıran değişimler yaşanır.
 • Tüketilen yiyecek miktarı azaltılmaktadır.
 • Uzun vadede kiloda %60 ile %80 arası kayıp yaşanmasını sağlar.
 • Enerji harcanmasını artan koşulları tetikler.

Operasyonun dezavantajlarına da kısaca değinmek gerekirse:

 • Operasyonun dezavantajları arasında daha karmaşık bir operasyon olduğundan komplikasyon riskinin daha yüksek olması
 • Hastane yatış süresinin daha uzun olması
 • Uzun vadede mineral, kalsiyum, demir, B12, B9 ve demir gibi mineral eksikliklerinin gözlemlenebilmesi

5.     Ayarlanabilir Gastrik Bant

Balon gibi şişirilebilir bir balon ile gerçekleştirilen Gastrik bant ameliyatı ile mide kesesi küçülmektedir. Ancak küçük mide kesesi ile kalan mide arasında dar bir geçit bırakılmaktadır. Ve solüsyon karın derisinin altındaki porta enjekte edilerek bandın şişirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede bant ideal bir şekilde şişirilerek besinlerin geçiş yapması sağlanır ve yiyecekler normal sindirilme sürecini izler.

Operasyonun avantajları arasında aşağıdakiler yer alır:

 • Vitamin mineral eksikliği riski normal sindirim süreci izlendiği için oldukça düşüktür.
 • En düşük komplikasyon riskinin olduğu ameliyattır.
 • Bant istenildiğinde çıkarılabilen ve ayarlanabilen bir banttır.
 • 24 saatten az bir sürede taburcu olabileceğiniz bir ameliyattır.
 • Operasyonun ardından yaklaşık %40 ile %50 arası kilo kaybı gözlemlersiniz.

Ancak operasyonun daha yavaş kilo kaybı sağlaması, ameliyat sonrası diyet programlarına sadık kalınması ve uygulanan bandın mideye zarar verme riskinin olması bu operasyonun riskleri arasındadır.

6.     Mide Balonu Ameliyatı

Halk arasında mide balonu ameliyatı olarak bilinen intragastrik balon cerrahi olmayan bir mide küçültme operasyonudur. Bu teknikte vücut kitle endeksi 35’ten küçük olan kişilerin egzersiz ve diyet sürecine destek olmak ya da vücut kitle endeksi 60’ın üzerinde olan kişileri ameliyata hazırlamak amaçlanmaktadır.

Takılan mide balonu altı ayın ardından çıkarılması gerekir. Operasyonun tek dezavantajı eğer diyet ve egzersiz programına sadık kalınmazsa verilen kilolar geri alınmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Operasyonun başarısını arttırmak için mide küçültme ameliyatı öncesi yapmanız gerekenleri listeledik:

 • Ameliyattan en az altı hafta önce sigara içmeyi bırakın.
 • Fiziksel egzersiz ve aktivite programı ile kondisyonunuzu arttırın.
 • Doktorunuzun söylediği ilaç, yeme ve içme konusundaki kısıtlamalarına uyun.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyatın ardından yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Özellikle ameliyattan sonraki birkaç gün ve hafta içinde yumuşak besinler ile beslenmeli; daha sonra katı gıdalara geçmelisiniz. Bu sayede sindirim sistemi iyileşecek ve kendisini onaracak süreye sahip olacaktır.
 • Öncelikle ameliyat sonrası dinlenme sürecinizde çok özenli olmalısınız.
 • Bu dönemde alınan mineral ve vitamin azalabildiği için doktorun mineral, vitamin takviyesine mutlaka uymalısınız.
 • Ev içinde yürüyün ve hafif dolaşın. Böylelikle mide küçültme ameliyatı sonrası daha hızlı iyileşirsiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği yiyecek ve içecekleri önerilerin porsiyonlar ile tüketin.
 • Önerilmeyen asitli, aşırı acı ya da ekşi besinleri bu süreçte tüketmeyin.
 • Öğünlerinizi küçük porsiyonlar halinde tüketin.
 • Yiyecekleri iyice çiğneyerek yutun. Bu sayede sindirim sistemi daha az yorulacak ve tüm enerjisini iyileşmeye ve yeni sürece adaptasyona harcayacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Operasyonun fiyatı hangi ameliyat tekniğinin uygulanacağı önemlidir. Ayrıca hastanın yatış süresine, yapılacak testlere, hastanın hangi doktora ameliyat olacağına göre değişiklik göstermektedir. Ancak SGK VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 40’ın üzerinde olan ve hastanın ameliyat olmasının zorunluğu doktor heyeti raporu ile ortaya konulan hastaların tedavi masrafını kısmen karşılamaktadır. Net mide küçültme ameliyatı fiyat bilgisine ulaşmak için doktor seçimi yapabilir; Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı randevuda doktorun gerçekleştireceği incelemenin ardından net fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.