Mide Balonu Nedir?

A+
A-
Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, genellikle kilo vermek isteyen ancak diyet ve mide ameliyatı gibi çözümlerden yararlanamayan kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntemin amacı midede doygunluk hissi verip az yemeyi sağlamaktır. Bu işlemde mide asidi ne dayanıklı bir balon mideye yerleştirilir. Mide boşluğuna uygun bir şekilde yerleştirilen balon midenin büyüklüğüne göre ayarlanır. Ayarlama yaptıktan sonra mideye yeterli bir şekilde alan bırakılır. Midenin tamamen kaplanmamasına dikkat edilir. Çünkü hastanın beslenmesine ve besin ihtiyacına da dikkat edilir.

Hastanın yeterli kalori alımını sağlamak için ona uygun bir şekilde mide de yer bırakılır. Geri kalan kısma da mide balonu yerleştirilir. Mide balonu, mideye yerleştirildikten sonra su ile şişirilir. Mide balonu, hastalara sekiz saatlik açlık sonrasında yapılır.

Bu işlemin yapılmasının amacı hastaya açlık hissini az hissettirmektedir. Balon yerleştirildikten sonra açlık hissi azalır, hasta daha çabuk doymaya başlar ve böylece kilo vermek daha kolay hale gelmektedir. 

mide balonu

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Yutulabilir mide balonu ağız yoluyla alınan, hap şeklinde olan bir mide balonu dur. Genellikle hastalar bu balonu tutarken su içerek yutma işlemini gerçekleştirmektedirler. Bu yutulabilir mide balonu yutma işleminden sonra mide de su ve sıvı yardımıyla yavaş yavaş şişmeye başlarlar. Bu balonun ince bir yapıya sahip olmasından dolayı yutma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. İnce olduğu için hem yutması hem de dışarıya bağırsak yoluyla atılması mümkündür. Özellik anestezi almak istemeyen ve anesteziye uygun olmayan hastaların çokça tercih ettiği bir yöntemdir.

Bu mide balonu genellikle hastaların midesinde 4 aya yakın bir süre midelerinde kalır. Ancak sadece mide balonu tutmakla zayıflama işlemi gerçekleşmez. Kilo verebilmek için hastanın diyetisyen yardımıyla belirli bir programa göre hareket etmesi gerekiyor. Bunun yanında çeşitli egzersizler de yapılması mümkündür.

Bunun için bu süre zarfında doktorun desteği sürekli olmalıdır. Hastanın ilerleyişi çizelge sayesinde takip edilir. Ayda ne kadar kilo aldığı ve kaç kalori aldığı hesaplanır. Eğer hasta kilo gerekiyorsa program tekrar düzenlenir. Tedaviye aynı şekilde devam edilir. Bunun için doktorun ilerleyişi iyi bir şekilde analiz etmesi gerekiyor.

mide balonu

Elipse Mide Balonu Nedir?

Elipse mide balonu, obezite sorunu yaşayan hastaların doktor kontrolünde 10-15 dakikalık bir işlem sonucunda mideye kapsül yerleştirerek gerçekleştirilen bir tür mide balonudur. Bu balon sayesinde obez denilecek seviyeye gelen hastaların hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlamaktadır. Elipse mide balonu genellikle hastaların midesinde su veya hava yoluyla doldurulup şişirilir. Bu da hastaların midesinde tokluk hissi yaratır.

Obezite olan hastaların midelerinde bulunan balonun günlük yaşamlarında oluşturabilecek herhangi bir engeli yoktur. Çoğu hasta günlük hayatlarına kolaylıkla devam edebilmektedirler. Genellikle obezite ile mücadele eden kişilerin bir ay içerisinde 20 kiloya yakın verdikleri belirtilmiştir. Tabi ki bunun yanında beslenmenin de etkisi vardır. İyi bir beslenme programı ile desteklenirse daha kolay kilo verme de gerçekleşebilir. Bunun için hastaya uygun bir diyet ve beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu şekilde hastalar daha kolay kilo verebilmektedir.

Mide Balonu Ameliyatı Nedir?

Mide balonu ameliyatı endeskop yardımıyla mide içerisine mide balonu yerleştirilerek gerçekleştirilen bir tür işlemdir. Bu ameliyatta anestezi altında yapıldığı için diğer mide balonu işlemlerinden daha farklıdır. Ameliyat genellikle 15 veya 20 dakikalık bir işlemle gerçekleştirilir.

Bu balonlar hastaların midesinde genellikle 6 ay veya bir seneye yakın bir zamanda kalabilirler. Balonların çıkarılma işlemi de aynı şekilde endeskop yardımıyla gerçekleştirilir. Ancak çıkarılma işlemi on dakikalık kısa bir işlem sonucunda gerçekleştirilir.

Obezite sorunu olan hastalar bu ameliyat ile birlikte belirli bir beslenme rutinine tabii tutulurlar. Bu rutin mide balonu çıkarıldıktan sonra da devam ettirilmesi gerekir. Çünkü midenin sürekli aynı şekilde devam etmesi gerekmektedir. Mide bir süre sonra o beslenmeye ve alınan kaloriye alışır kişi kolaylıkla kilo vermeye başlar. Kilo vermeye başlandıktan sonra hastanın kilosu belirli bir kiloda sabitlenir. Bu yüzden balon çıkarıldıktan sonra hasta aynı şekilde beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Bu işlem sonucunda hastaların %80’i gözle görülür bir şekilde kilo verebilmişlerdir.

mide balonu

Mide Balonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide balonu ameliyatı genellikle hastanın bilinçsiz olduğu yani anestezi yapıldığı bir zamanda yapılır. Genellikle bu ameliyatlar çok uzun sürmemektedir. İşlemler 15-20 dakikada gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında endeskop yardımıyla kişinin midesine bir kapsül yerleştirilir. Bu kapsül su veya hava yoluyla doldurulup şişirilir. Böylece midenin belirli bir kısmını kaplamaktadır. Geri kalan kısmı da hastanın beslemesi için yer bırakılır. Hasta buna uygun olarak kalori alımı yapılır. Gereğinden fazla besin alınması sonucunda olumsuzluklar yaşanabilir. Bu yüzden kilo vermek isteyen hastaların doktor kontrolünde belirli bir diyet programına göre hareket etmesi gerekiyor. Diyet programına uygun bir şekilde davranan hastaların daha hızlı kilo verdikleri görülmektedir. Bu yüzden diyetisyen gözetiminde tedaviye devam etmek çok önem arz etmektedir.

 

Ameliyatsız Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız gerçekleştirilen mide balonu tedavisinde genellikle anestezi yapılmamaktadır. Hastanın bilinçli olduğu bir zamanda bu işlem yapılmaktadır. Yani bu işlemde endeskopi bulunmamaktadır. Hastaların uyanık bir şekilde su yardımıyla kişinin yutması sağlanır. Bu işlem 5-10 dakika arasında gerçekleştirilecek bir işlemdir. Bu yüzden diğer kilo verme işlemlerinden daha kolay ve daha ağrısız bir işlemdir.

Bu işlemi genelde ameliyat sırasında risk taşıyan veya diğer türlü kilo verme yöntemleriyle kilo veremeyen kişiler için uygundur. Hem ağrısız olması hem de kısa sürede gerçekleştiği için bir çok hasta tarafından tercih edilmektedir.

Bunun yanında güzel sonuçlar da alınıyor. Çünkü genellikle bu işlemi gerçekleştiren hastaların çoğu güzel sonuçlar almıştır. Bu yüzden günümüzde bir çok kişi bu yola başvurmuştur.

Mide Balonu Beslenme Listesi Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu, yerleştirildikten sonra kramplara ve ağrılara neden olabilir. Bu yüzden mide ameliyatı takıldıktan sonraki ilk üç günde daha çok sıvı tüketimi yapılmalıdır. Operasyon sonrasında mide içerisinde kasılmalar yaşanacağı için doktorlar genellikle çorba, meyve suları gibi yiyecek ve içecek tüketimi tavsiyesi vermektedirler. İlerleyen zamanda daha katı yiyeceklere geçiş yapılabilir. Ancak bu dönemde en önemli şey sürekli su tüketimi yapmaktır.

Çünkü su kilo vermede yardımcı aynı zamanda yiyeceklerin yakılması aşamasında sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda suyun mideye de rahatlatıcı etkisi vardır. Her hastanın elbette kendine göre beslenme programı vardır.

Tüm hastalar bu beslenme programına göre hareket etmektedir. Her hastanın kendine özel bir beslenme programı bulunmaktadır. Bunu da doktora göre hazırlamak gerekmektedir.

 

Mide Balonu Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Mide balonu ameliyatlarının fiyatları doktora, hastaneye ve yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Çünkü her hastanın midesinde bulunan balonun kalma süresi değişiklik göstermektedir. Balonların midede kalmaları 6-12 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Bu süre zarfında doktorun kontrolleri de dahildir. Aynı zamanda kişiye özel diyet ve egzersiz programları hazırlandığı için bunların fiyatları da bu tedavide dahil olabilmektedir. Ancak bu fiyatlar 2022 yılı için 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir.

 

Web sitemizde bulunan diğer estetik yöntemleri için TIKLAYINIZ..

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.