Kök Hücre Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

A+
A-
Kök Hücre Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kök Hücre Saç Ekimi

Kök hücre saç ekimi, son yıllarda saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan bir tedavi türüdür. Saç dökülmesi hem erkek hemde kadınlarda sıkça görülmektedir. Vücutta yaşanan bazı olumsuz nedenlerden dolayı saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlarda görülebilir. Bazı kişilerde hormona bağlı olarak, bazı kişilerde ise genetik rahatsızlık olarak görülebilir. Ayrıca yaşın ilerlemesi de saçın dökülmesine neden olabilmektedir. Saç dökülmesi hızla saçların yok olmasına neden olduğu için sosyal yaşamda kişiyi özgüvensiz bırakabilir.

Saçların yok olması yaşam kalitesini de düşürmektedir. Son dönemlerde çıkan yeni teknikler ile saç ekiminde tatmin edici tedaviler uygulanmaktadır. Böylelikle kişi doğal saç görünümüne sahip olabilmektedir.

 

Kök Hücre Saç Ekimi Nedir?

Kök hücre ile yapılan tedaviler, son yıllarda cilt bakımında olduğu gibi saçların doğal ve gür çıkması için saç tedavisinde de kullanılmaktadır. Ancak hücrelerin yapısına bakılacak olursa vücudumuzda bulunan tüm organların en küçük yapıtaşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hücreler organların yapıtaşı olduğu için sürekli canlıdır. Bölünebilir, yenilenebilir yapıya sahiptir. Bu nedenle kök hücre saç ekimi işleminde de sıkça kullanılmaktadır. Kök hücre ile saç ekimiyle kişi daha gür ve doğal görünümlü saçlara sahip olabilmektedir.

Kök hücre saç ekimi işleminde doku kişiden alınmaktadır. Bireyin kendisinden alınan doku ile saç köklerinin kişiye maksimum düzeyde uyu sağlanması hedeflemektedir. Daha hızlı ve daha parlak saçlar çıkaran bu yöntemin iyileşme süreci de oldukça azdır. Günümüzde saç bakımı konusunda en çok tercih edilen bu yöntem, ölmüş saç köklerinin canlandırılmasında etkilidir. Kök hücre ile saç ekimi tedavisini kadın erkek fark etmeksizin herkes yaptırabilmektedir. Ancak bazı hususlar vardır. Bu hususlar taşındığı halde saç ekimi tedavisine başlanmaktadır.

 

Kimler Kök Hücre Saç Ekimi Yaptırabilir?

Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavi edilmesinde etkin rol oynamaktadır. Tedavide başarı oranı yüksek olduğu için saç ekimi işleminde de kullanılmaktadır. Her tedavide olduğu gibi saç ekimi öncesinde de kişinin tedaviye uygun olup olmadığı hakkında incelemeler yapılır. Daha sonra kişinin yaşı incelenir. Genel olarak kök hücre saç ekimi işlemi 20-60 yaş arasındaki bireylere yapılmaktadır. 18 yaşının altındaki bireyler tıbbi prosedürler gereği bu tedaviden yararlanamamaktadır.

Kök hücre saç ekimi, saç ekimi tedavisinde hem uzmanların hemde bireylerin tercihleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Seyrek saçlara destekleyici görevini üstlendiği gibi, hiç saçı olmayanlarında gür saçlara kavuşmasında etkilidir.

Bu tedavi yönteminde çıkan saçlar kısa süre içerisinde büyümektedir. Eğer birey saç ekimi konusunda kararlıysa bir uzman hekime başvurması gerekir. Uzman hekim tedavi öncesinde hastanın kök hücre ile saç ekimi işlemine uygun olup olmadığını inceler. İncelemeler sonucunda herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmaması durumunda tedaviye başlanmaktadır.

 

 

 

Saç Kök Hücresi Elde Etme Süreci Nasıldır?

Saç kök hücresi elde etme işlemine liposuction uygulaması ile başlanmaktadır. Yarım saat süren bu uygulama ile kök hücreleri alınmaktadır. İşlem sırasında lokal anestezi de uygulamaktadır. Daha sonra bireyden alınan kök hücreler çoğaltılma işlemine sokulmaktadır. Çoğaltılan bu kök hücreler ile kök hücre saç ekimi işlemi başlatılmaktadır. İşlem aşamasında kök hücreler enjeksiyon yardımı ile aktarılmak ve saç köklerinin canlanmasını sağlamaktadır. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanacağı için ağrı oluşması çok nadir görünen bir durumdur. Uygulama sonrasında saçlar ile ilgili belirtilerin hızlı bir şekilde görülmesi mümkündür.

Kök Hücre Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Uzman hekim öncelikli olarak donör bölgesini belirlemektedir. Daha sonra uygulanacak bölge için inceleme yaparak kök hücre saç ekimi için uygun ortam hazırlamaktadır. Kafa bölgesinde genel olarak başın arka tarafları dökülmeyen bölge olarak belirlenir. Yada kulak arkası yine dökülmeyen bölge olarak ele alınmaktadır. Bireye ağrı hissettirilmeden bu bölgelerden kök hücre alınmaktadır. Buralardan lokal anestezi uygulanarak kıl kökleri alınmaktadır. Alınan kökler özel aletler yardımı ile çoğaltılır. Daha sonra bu kökler enjektöre nakledilir ve ekim işlemi yapılır. Kıl kökleri kişiden alındığı için işlemde başarısız olma olasılığı oldukça düşüktür.

Kök Hücre İle Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

 

 • Diğer saç ekimi tedavilerine nazaran bakımı daha kolay bir tedavi türüdür.

 

 • Saç ekimi tedavileri arasında başarı oranı yüksek ve güvenli tedavi türüdür.

 

 • Tedavi süreci daha rahat bir şekilde yürütülmektedir.

 

 • Hem kadın hemde erkeklerde uygulanabilmektedir.

 

 • Kök hücreler kişiden alındığı için çıkan saçlar daha doğal ve gür olmaktadır.

 

 • Tedavi sürecinde herhangi yapay malzeme kullanılmaz. Tamamen doğal ürünler kullanılmaktadır.

 

 • Diğer saç ekimi işlemlerine göre ağrı oluşması daha azdır.

 

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama sırasında diğer tedavi türlerine göre farklı işlemler uygulandığı için tedavi süreci sonrasında daha dikkatli olmak gerekir. Uzman hekim işlem öncesinde olduğu gibi saç ekimi sonrasında da çeşitli bilgilendirmeler yapmaktadır. Bu talimatlar doğrultusunda kök hücre saç ekimi sonrasında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Tedavi süreci sonrasında alkol, sigara ve çeşitli ilaçlar tüketilmemelidir. İlk bir buçuk ayda hamama gitmek, saunaya gitmek ve spor salonlarını kullanmak yasaklanmaktadır. Bu hususlar saç ekimi tedavisinin hızlı ilerlemesinde önemlidir. Verilen talimatlara uyulmadığı takdirde kök hücreler ölebilir ve işlem başarısız olabilmektedir.

 

Kök Hücre Saç Ekimi Fiyatları

Kök hücre saç ekimi işlemi iki farklı uygulamanın bir arada kullanıldığı bir operasyondur. Ekim fiyatı her bireyde farklı olabilir. Kesin fiyat bilgisi alabilmek için uzman hekimin operasyon öncesi muayene yapması gerekir. Yapılan muayene sonucunda hekim tahmini bir fiyat belirlemektedir. Saç ekiminde sabit bir fiyatlandırma yapılamadığı için uzman hekiminiz ile görüşme yapabilirsiniz.

 

Sitemizde bulunan diğer saç ekim yöntemleri için TIKLAYINIZ…

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. mustafa dedi ki:

  bu sene planlıyorum uygun fiyatlı olursa

 2. onur dedi ki:

  son zamanlarda çok pahalı olmaya başladı ama güzel bir yöntem

 3. Veli dedi ki:

  Guzel bilgiler