İğneli Epilasyon

A+
A-
İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon uzun vadede en etkili şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan bir epilasyon yöntemidir. Tüy köklerini en etkili şekilde yakan ve tüysüz, pürüzsüz bir cilde kavuşmayı sağlar. İğneli epilasyonda kullanılan teknikler diğer lazer epilasyonlardan daha farklıdır. Son zamanlarda erkekler ve kadınlar tarafından da çok tercih edilen yöntemdir. İğneli epilasyon uygulaması vücudunuzda bulunan istemediğiniz kıllardan sizi kesin olarak kurtarmaktadır. Diğer epilasyon yöntemlerine göre size kalıcı olarak çözüm sağlamaktadır. Bu yazımızda size iğneli epilasyon, iğneli epilasyon nedir, iğneli epilasyon nasıl yapılır, iğneli epilasyon fiyatları, iğneli epilasyon uygulama yöntemleri, iğneli epilasyon sonrası ile ilgili bir çok bilgi aktaracağız.

 

Özellikle tüy rengi konusunda lazer epilasyon yöntemlerine kıyasla en etkili sonuç veren epilasyon uygulaması olarak karşımıza çıkar.

Daha önce diğer epilasyon tekniklerini denemiş olabilirsiniz. Ve etki alamayan hastalara ya da yüz gibi lazerin etki etmesi daha zor olan bölgelere özellikle iğneli epilasyonunun önerildiğini söyleyebiliriz. İğneli epilasyonun hastalara sunduğu avantajlar arasında:

 • Özellikle yüz ve kol bölgelerinde görülen sarı tüyler için %100 etkili olan bir lazer yöntemidir.
 • Seanslar doğru şekilde yapıldığında iğneli epilasyon yöntemi ile tüyler bir daha çıkmamak üzere yok olmaktadır.
 • Yüz ve vücuttaki yaşlanma ve diğer faktörlere bağlı olarak gelişen beyaz kıllar için kalıcı çözüm sunan tek epilasyondur.
 • Diğer hiçbir lazer metodu koyu renk ciltlerde etkili değilken; iğneli lazerde kıl köklerine doğrudan ulaşıldığı için her cilt tipinde uygulanabilen bir lazerdir.
 • Normal lazer yöntemlerinde yüzdeki sarı tüyler harekete geçirilebildiğinden yüzdeki tüylerde etki almak oldukça zordur. Bu nedenle yüzündeki tüylerden kurtulmak isteyen kadınlara önerilen kesin ve tek çözüm olmaktadır.
 • Yüz, kol, genital bölge, el gibi her vücut bölgesine uygulanabilecek bir lazer türüdür.
 • Genelde iz bırakmadan kalıcı ve ömür boyu sonuç almayı sağlar.

İğneli Epilasyon Nedir?

Öncelikle iğneli epilasyon nedir sorusunu yanıtlamamız gerekmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi iğneler aracılığıyla tüy köklerinin yok edilmesini sağlayan bir epilasyon yöntemidir. Tüy köklerine steril ve ince iğneler yardımı ile girilmektedir. Bu sayede beyaz tüy, ince ve açık renkli tüylerde dahi sonuç almayı sağlayan bir yöntemdir. Özellikle başka lazer yöntemleri ile sonuç alamayan hastalara en çok önerilen epilasyon yöntemidir. %100 etkili olan bu lazer epilasyon yöntemi kılları kökünden kesin olarak yok eder.

İğneler aracılığı ile kıl köklerine elektrik akımı uygulanır. Elektrik akımı uygulanan kıl kökleri doğal formunu kaybeder. Genelde iki farklı şekilde uygulanabilen bir lazer epilasyon yöntemidir. Termolisis iğneli epilasyonda, su iletken bir madde olarak kullanılır ve kıl kökünü saran kese hedef alınmaktadır. Bu kesenin ısınması ve kendisini yok etmesi ile kıl kökleri eski işlevini gösteremez. Gelvanik iğneli lazer yönteminde ise doğrudan köke elektrik enerjisi gönderilmektedir. Kök hücresine gönderilen sodyum hidroksit ile kıldaki kök hücresi iğneli epilasyon sırasında tamamen parçalara ayrılmaktadır.

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılmaktadır?

İğneli epilasyon denildiğinde aklınıza kalın bir enjeksiyon iğnesi gelmektedir. Ayrıca çok acısı olacağından çekiniyorsanız kullanılan iğnelerin çok ince olduğunu belirtmek isteriz. Genel olarak iğneli epilasyon uygulama aşamaları şu şekildedir:

 1. Öncelikle hastanın kılları ve kıl köklerinin yapısı incelenmektedir.
 2. Bu incelemenin ardından doğru iğneli lazer yöntemi belirlemektedir.
 3. Hasta rahat edilecek bir alana uzandırıldıktan sonra kaleme benzeyen çok ince bir iğne ile tek tek her bir kılın köküne girilmektedir.
 4. Kıl köklerine ulaşıldığında bu iğne yardımıyla kıl köküne ya da kıl kökü kesesine elektrik akımı verilmektedir.
 5. Yanan kıl kökleri tek tek bir cımbız yardımı ile çekilir ve kontrol edilmektedir. Eğer kıl köklerinde bir yanma söz konusu değilse bu kıl kökleri daha sonraki seansta yok edilmektedir.
 6. İğne bir kıl kadar incedir. İğneli epilasyon sırasında çoğunlukla hiç acı hissedilmez ya da çok hafif bir acı hissedilmektedir.
 7. Elektrik akımı verilen kök seanslar ilerledikçe iyice tahrip olmakta ve zayıflamaktadır.
 8. Seanslar arttıkça kıl kökü kalıcı olarak tamamen yok olmaktadır.

Bu aşamalar her seansta uygulanmaktadır. Doğal olarak seanstan seansa kıl kökleri azaldığı için seans çok daha hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanmaktadır. İlk seans diğer seanslara oranla nispeten daha uzun sürecektir.

Yine iğneli epilasyon sonrası dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Operasyondan maksimum verimi alabilmek ve daha sonra herhangi bir komplikasyon ile karşılaşmamak için şu hususlara dikkat etmenizi öneririz:

 • Öncelikle lazer yapılan bölgeye 12 saat boyunca hiçbir şekilde su değdirmemeniz önerilmektedir. Aksi takdirde cilt tahriş olmaktadır.
 • Uygulama yapılan bölgeye krem de dahil olmak üzere hiçbir kozmetik ürünün uygulanmaması tavsiye edilmektedir.
 • Bölgeyi 12 saatin ardından yıkarken hassas davranmalı ve sıcak su değdirmekten kaçınmalısınız.
 • Yine uygulama bölgesini tahriş edecek sert lif ve jilet gibi kesici ürünleri kullanmamalısınız.
 • Mutlaka dışarı çıkarken güneş koruyuculuğu yüksek olan güneş kremleri tercih etmelisiniz. Lazer sırasında iğneler nedeniyle oluşan küçük kızarıklıklar güneşe karşı ekstra hassas olacaktır.

İğneli Epilasyon Ağrılı Mıdır?

İğneli epilasyon diğer lazer yöntemlerine kıyasla daha ağrılı bir yöntemdir. Özellikle ağrı eşiği düşük olan pek çok insan bu nedenle iğneli epilasyon yaptırmak konusunda kararsız kalmaktadır. Ancak hissedilen acı katlanılamayacak ya da çok can yakacak bir operasyon boyutunda da değildir. Oldukça ince iğnelerle çok derinde olmayan kıl köküne inildiği için ufak bir ağrı hissedilmektedir. Uzun vadede elde edilen sonuçları göz önünde bulundurduğumuzda, nispeten daha fazla olan ağrı göze alınabilecek boyuttadır. Ancak pek çok hasta genelde çok az bir ağrı yaşadığını ya da hiçbir şey hissetmediğini söylemektedir. Bazı merkezler hastalarının duyabileceği ağrıyı ortadan kaldırmak için bölgeye anestezik etkili ilaçlar sürebilmektedir.

Özellikle diğer lazer yöntemlerini denediyseniz ve kıl kökünün ince ve çok açık renkli olması gibi nedenlerle istediğiniz sonucu alamadıysanız iğneli operasyon yöntemi tam size göredir.

Eğer birkaç seansta çok etkili sonuçlar görmek istiyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir yöntemdir. Hissedilen ağrı düzeyi asla hayal edilen düzeyde büyük ve sancılı değildir. Çoğu zaman kıl kökü inceliğinde ve hatta bazen daha ince olan iğneler profesyonel bir şekilde kıl köküne girdiğinden oldukça rahat bir epilasyon yöntemidir.

İğneli Epilasyon Ne Kadar Sürmektedir?

Genel olarak iğneli epilasyon süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bir hastada 3 seansta sonuç alınırken; başka bir hastada sonuç alma süresi 8 seansa uzamaktadır. Seansın ne kadar sürede etki edeceği;

 • Kıl kökünün rengi
 • Kıl kökünün boyutu
 • Hastanın hormonal durumu
 • Seans aralıkları
 • Epilasyonun uygulandığı bölge
 • Kullanılan iğneli lazerin tekniği gibi faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

İğneli lazeri yaptırmak istediğiniz mekan, kıl köklerinizi inceler. Ve size en kısa sürede sonuç verecektir. Size en uygun olan lazer tekniğini sizler ile paylaşacaktır. Böylelikle seçilen bu iğneli lazer yönteminden en kısa sürede maksimum etkiyi almanız mümkün olacaktır.

Ancak genel olarak diğer epilasyon yöntemlerine kıyasla iğneli epilasyon seansı daha ilk seanstan itibaren kıl köklerinde bir yok olma ve zayıflama gözlemleyebileceğiniz bir tekniktir.

Kıl kökleriniz çok daha hızlı ve etkileyici bir şekilde deforme olduğu için hayal ettiğinizden çok daha etkili bir şekilde sonuç almanız mümkün olmaktadır. Örneğin, göbek bölgesinde neredeyse ilk seanstan %90’a varabilen bir etki gözlemlenirken; yüzde bu oran %50’lere gerileyebilmektedir. Kıl köklerinin yoğunluğu ve rengi iğneli epilasyon seansının etki oranına doğrudan etki etmektedir.

sitemizde bulunan diğer epilasyon çeşitleri için TIKLAYINIZ

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.