Estetik Nedir?

A+
A-
Estetik Nedir?

Ülkemizde Plastik Cerrahi

Estetik genelde bayanlar tarafından çok elzem bir konudur. Genellikle görünüşlerinde bazı sorunları olanlar ya da  sağlık tarafında sorunları olan kişiler çoğu zaman estetik cerrahi yöntemlerine istemektedir.

Uluslararası Plastik Cerrahi Derneği, 2021 yılında yaptığı en son çalışma ile şu anda dünya üzerinde en meşhur olan estetik operasyon tiplerini belirtti. Dünyada sayı olarak en fazla cerrahi doktoru olan dokuzuncu ülke ise Türkiye’dir. Sıralama çok fazla benzer olsa da bazı farklılıklar yok değil. Mesela dünyada ikinci sırada yer alan yağ aldırma ameliyatı ülkemizde ise en çok kullanılan ameliyat.

Estetik nedir?

dediğimiz zaman belirli ölçüler içinde uyumlu bir görüntüden bahsedebiliriz. Çünkü herkesin kendine özgü bir görünümü vardır ancak eski zamanlardan gelen altın oran denilen bir ölçü vardır fakat bu ölçü insanların vücudunun belirli bir yerinde olabilir ya da olmaya bilir. Şu an kendi vücudunuz da olan bu doğal oranlara estetik diyoruz. Bu aşamada doğal olan bu oranlardan uzaklaştıkça olması gerekenden de uzaklaşmış oluyoruz. Doğal olan gerçek tanımlaması budur.

Şimdi yapılan ameliyatlarda ise doğal olan bu görünümü elde etmeye çalışılıyor. Bu ameliyatlar ilk çıktığı zamanlarda görsellikte tam benimsenemediği için abartılı doğal gözükmeyen ameliyatlar yapılabiliyordu. Lakin şimdi ise doğal sınırlar içinde kalmaya çalışılıyor. Ve bunları yaptırmak isteyen hastaların tercihlerinde bu yönde oluyor. Artık hastalar da doğal gözüken ve dışardan bakıldığı zaman herhangi bir operasyon olduğunu anlaşılmamasını tercih ediyor. Bazı durumlarda bu doğal gözüken estetik ameliyatları bir ameliyatta bazen ise 2 ya da 3 ameliyattan sonra elde edilebiliyor.

Uzmanlar 2021 raporlarında ülkemizde ki estetik operasyonlarının %40 arttığını ve yaş aralığının ise 40 – 55 yaş olduğunu belirtmiştir.

Günümüzde en çok tercih edilen ameliyatların başında saç ekimi gelmektedir. İkinci sırada ise cerrahi yöntemle yapılan burun ameliyatı ( Rinoplasti ) gelmektedir. Burun ameliyatları görsel durumların dışında sağlık açısında bazı durumlarda gerekli görünen bir ameliyattır.

Günümüzde birçok çeşit ve tarz estetik yöntemleri vardır. Bunlardan başlıca ülkemizde tercih edilenler ise :

  • Rinoplasti (burun ameliyatı)
  • Liposuction (Yağ alma ameliyatı)
  • Meme büyütme, küçültme.
  • Blefaroplasti (Göz kapağı düşüklüğü)
  • Karın germe.
  • Yüze ve dudağa yağ enjeksiyonu.
  • Kepçe kulak ameliyatı
  • Botox, dolgu uygulamaları

 

Son olarak sitemizde bulunan diğer estetik yöntemlerine göz atın www.estetikche.com  

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.