Diş Beyazlatma ( Bleaching ) Nedir? Nasıl Yapılır?

A+
A-
Diş Beyazlatma ( Bleaching ) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma

Estetik ve güzel görünümlü dişlere sahip olmak herkesin hayalidir. Size bu yazımızda son yıllarda çok fazla tercih edilmekte olan diş beyazlatma uygulamasından bahsedeceğiz. Hem evde hem de kliniklerde uygulanan diş beyazlatma ( Bleaching ) yöntemleri ile hayal ettiğiniz güzel ve estetik gülüşe sahip olabilirsiniz. Uygulanan diş hekimliği uygulamaları sayesinde dişlerinizde arzu ettiğiniz açılmayı sağlayabilirsiniz. Bu yazımızın içeriğinde diş beyazlatma, diş beyazlatma fiyatları, diş beyazlatma evde, diş beyazlatma bandı, diş beyazlatma yöntemleri, diş beyazlatma jeli, evde diş beyazlatma, karbonatla diş beyazlatma, diş beyazlatma kalemi, Bleaching gibi birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Fakat beyazlatma yöntemleri arasında sizin için hangisinin ideal olduğunu diş hekiminiz sizinle paylaşacaktır.

Diş Beyazlatma Nedir?

Genel olarak diş beyazlatma ( Bleaching ) nedir sorusunu yanıtlayacak olursak; jel, ultraviyole ışık gibi sistemler ile diş minesine ve etine zarar vermeden dişlerin tonunun açılmasını sağlayan diş hekimliği uygulamalarıdır. Bu uygulamalar ile sararmış, diş lekesi bulunan dişlerin estetik bir görünüm kazanması sağlanır. Bu uygulamalar sıklıkla peroksit ile gerçekleştirilir. Peroksit ile diş tonunun açılması sağlanır. Peroksidin dişetlerine zarar vermemesi için diş hekimleri koruyucu jeller ile ağız sağlığını koruma altına almaktadır.

Gülüş estetiği uygulamalarından birisi olan diş beyazlatmaya günümüzde pek çok kişi başvurmaktadır. Hem dişleri doğuştan sarı olanlar hem de zamanla sararan kişiler bu uygulamalar ile hayal ettikleri güzel dişlere kolaylıkla sahip olmaktadır.

Dişler Neden Sararır?

Pek çok farklı neden dişte sararma sorunun oluşmasına yol açabilir. Bu nedenler arasında:

 • Yaşanan bir travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesi ve bunun sonucunda kanama nedeniyle renklenme
 • Kanal tedavisinin ardından dişin içinden gelen renklenme sorunu
 • Yaşam boyu sürekli olarak devam eden fizyolojik renklenme
 • Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yoğun antibiyotik kullanımı
 • Kırmızı şarap, kahve, tütün, çay tüketimi
 • Amalgam dokusunun yapılmasının sonucu yaşanan renklenme gibi sebepler yer almaktadır.

diş beyazlatma

Evde Diş Beyazlatma Nedir?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, diş beyazlatma evde yapıldığında ancak diş hekimlerinin size verdiği ürün ve yöntemler ile gerçekleştirilirse istenilen sonuçları alabilirsiniz. Bu teknik ve yöntemler sıklıkla dişleri çok sarı ve problemli olmayan hastalara tavsiye edilmektedir. Hastalar aldıkları ürünleri evde diş hekiminin önerdiği sıklıklar ile uygulamakta ve diş tonlarında istenilen açılmayı yakalamaktadır.

Buna karşılık olarak özellikle karbonat, limon, sirke gibi doğal malzemeler ile evde diş beyazlatmaya çalışan da pek çok kişi vardır. Ancak bu yöntemler sanılanın aksine yeterli beyazlatmayı sağlatmayıp diş etlerinde ve diş minesinde hasar oluşmasına yol açar. Bu da bir süre sonra ağız ve diş hastalıklarına davetiye çıkaran bir uygulamadır.

Yine medikal ürün adı altında satılan diş beyazlatma bandı gibi ürünler de dişleri beyazlatmada istenilen sonucu elde edememenize yol açar. Bu nedenle mutlaka diş hekiminizin tavsiye ettiği ürün ve yöntemler ile evde diş beyazlatmaya çalışın.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatmanın Faydaları

Bleaching uygulaması hastanın Diş beyazlatmayla birlikte hasta pek çok avantaja sahip olur:

 • Öncelikle estetik ve güzel bir gülüş kazanır.
 • Gülümseme sorunları nedeniyle düşen özgüveni tekrar artar.
 • Diş minesindeki gözenek ve çatlak yapılarını tedavi ettirerek diş hassasiyetini azaltır.
 • İstenilen beyaz tonundaki dişlere kavuşur.
 • Dişetleri ya da diş minesi zarar görmeden dişlerini istediği renge açabilir.
 • Sağlıklı dişlere sahip olur.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Eğer diş nasıl beyazlatılır diye merak ediyorsanız; beyazlatma diş yüzeyine uygulanan bio uyumlu moleküller aracılığıyla gerçekleştirilir. Eğer dişlerde lekelenme mevcutsa bu durumda bu lekelerin çıkarılması için dişin dış katmanı ve enamel yüzeyin alt kısmında bulunan lekelere uygulama yapılır. Yine lekelerin oluşmasını önlemek amacıyla da işlemler yapılabilir. Dişlere herhangi bir zararı olmayan bir yöntem olup doku dostudur.

Genel olarak diş beyazlatma yöntemleri ( Bleaching ) arasından tercih edilecek tekniğe göre uygulama adımları değişiklik gösterir. Ancak hemen hemen her yöntemde aşağıdaki adımlar izlenerek beyazlatma işlemi gerçekleştirilmektedir:

 1. Öncelikle diş hekiminiz dişlerinizi inceleyerek uygulama için uygun bir aday olup olmadığınıza bakar.
 2. Eğer dişlerinizde diş taşı gibi oluşumlar varsa uygulama öncesi bu sorunlar giderilir.
 3. Dişleriniz operasyon için hazır hale geldiğinde hekiminiz dişlerinizdeki hedef beyazlama ve bu beyazlamanın gerçekleşmesi için gereken süreç hakkında sizi bilgilendirir.
 4. Daha sonra diş etlerinizi korumak için koruyucu jel tabakası uygulanır.
 5. Daha sonra peroksit bazlı jel beyazlatılması istenen dişlerin yüzeyine sürülür.
 6. Bu jeli aktive edebilmek için UV, lazer ışınları kullanılması gerektiğinden diş hekiminiz gözlük takmanızı ister.
 7. Jel aktive edilip uygulama tamamlandıktan sonra koruyucu tabaka çıkarılır ve işlem sona erdirilir.

İşlemin bitmesinin ardından hekim daha sonra evde diş beyazlatmayı birkaç seans daha sürdürebilir. Uygulamanın süresi, kaç seans yapılacağı seçilen yönteme göre değişiklik gösterecektir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri ( Bleaching )

Pek çok farklı beyazlatma yöntemi mevcut olup kullanılan yöntemler beş farklı başlık altında incelenmektedir. Bu yöntemleri sıralandırarak hangi hastalar için uygun olduğunu ve diğer yöntemlerden farklılıklarını ele alalım:

1.     Evde Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatmadan kastımız, diş beyazlatma karbonat gibi bir yöntem değildir. Bu yöntemde hastanın öncelikle ağız ölçüsü alınarak ona özel beyazlatma plakları hazırlanmaktadır. Bu plağın içerisine hekimin önerdiği miktarda beyazlatma jeli uygulanarak dişlere takılır.

Genelde dişin sarılık derecesine göre plak birkaç saat dişte tutulmakta ve 4 – 6 saat arası uygulanmaktadır. Bu yöntem daha önce belirttiğimiz gibi hafif düzeyde beyazlatmaya ihtiyaç duyan hastalar için uygun bir yöntemdir.

2.     Kombine Diş Beyazlatma

Adından da anlaşılabileceği gibi bu beyazlatma yönteminde iki beyazlatma çeşidi de bir arada uygulanmaktadır. Hem hastaya diş hekiminin muayenesinde beyazlatma uygulanmakta; daha sonra hasta evde beyazlatma işlemine devam etmektedir. Bu yöntemde önce diş hekimi tarafından beyazlatma işlemi uygulanır. Ardından 2 – 3 gün ev tipi beyazlatma ile işlemin başarısı desteklenir.

3.     Ofis Diş Beyazlatma

Bu yöntem yani diş beyazlatıcı teknik diş kliniğinde gerçekleştirilmektedir. Zaman kısıtlaması olan ve evde beyazlatma yöntemleri ile vakit kaybetmek istemeyen hastalar için ideal bir beyazlatma yöntemi olarak karşımıza çıkar. Çok daha kısa süreli ve etkili bir beyazlatma tekniğidir. Bu teknikte diş hekimi beyazlatma jelini sürdükten sonra lazer ya da UV ışınları ile jeli aktive eder. Bu sayede diş yüzeyinde beyazlama sağlanır.

4.     Tek Diş Beyazlatma

Sadece tek bir dişte sararma gözlemlenebilir. Tam bu noktada devreye giren tek diş beyazlatmada diş hekimi tüm dişlere beyazlatma işlemi yapmaktansa, sararmış olan dişi hastanın diğer dişleri ile aynı renk tonuna getirir. Böylelikle tekrar estetik ve güzel bir gülüş kazandırılır.

5.     Biyolojik Diş Beyazlatma

Bu diş beyazlaştırma ( Bleaching ) yöntemi Bu beyazlatma yönteminde dişler bir yandan beyazlatılırken diş minesinde de onarım gerçekleştirilir. Bu sayede diş hassasiyeti azaltılır. Doku takviyesi sistemi sunan bu yöntemde kullanılan jelde nano – hidroksiapatit adı verilen diş minesi kristaller yer alır. Böylelikle diş yüzeyinde dışarıdan göremediğimiz gözenek, mikro çatlak ve bozulmalar kapanır. Bu yöntemin diğer yöntemlerden tek farkı kullanılan jelin içeriğidir. Özellikle hassas dişli hastalar için bu yöntem sıklıkla tavsiye edilmektedir.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Uygulanamayacak Kişiler

Diş beyazlatmanın dişlere herhangi bir zararı yoktur. Ancak bazı durumlarda hastalara beyaz diş uygulamalarının yapılması mümkün değildir. Bu durumlar arasında:

 • Dişlere porselen kuron uygulanması
 • Hassas diş yapısına sahip olunması
 • Diş yapısının geniş pulpalı olması
 • Dişlerinde yapısal bozukluğa sahip olan kişiler
 • Emzirme ve hamilelik döneminde olan kadınlar
 • Ağız sağlığı bozulmuş olan kişiler
 • Aşırı aşınmış diş yapısının mevcut olması
 • Dişlerinde kırık ya da çürük mevcut olan hastalar

Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Genel olarak diş beyazlatma süresi kaç dişe beyazlatma işleminin yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 20 – 30 dakika arası süren işlemler ile dişlere beyazlatma işleminin yapılabildiğini söyleyebiliriz.

Diş Beyazlatma Tekrarlanır Mı?

Operasyonun ardından sağlıksız alışkanlık ve davranışlar nedeniyle diş tonunda sararmalar görülebilir. Bu hemen ortaya çıkmayan ama zamanla kendisini gösteren sararmalardır. Bu sararmaların nedenleri arasında:

 • Diş gıcırdatma
 • delici
 • Alkol, sigara ve tütün tüketimi
 • Asitli yiyecekleri yoğun olarak tüketme
 • Şekerli yiyeceklerin oluşturduğu plaklar
 • Ağız temizliğinin önemsenmemesi gibi nedenler yer alır.

Bu durumda birkaç diş beyazlatma seansı ile dişlerin istenilen beyazlığa getirilmesi sağlanmaktadır. Diş beyazlığınızı uzun süre muhafaza etmek için dişlerinizdeki sararma sürecini tetikleyecek alışkanlıklardan, yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız önerilmektedir. Özellikle piercing diş minesinde çatlamalara ve hasarlara yol açabildiğinden, dil piercingi kullanılmaması çok önemlidir. Düzenli kontrol ve arada yapılacak birkaç seans diş beyazlığınızı muhafaza etmenizde size yardımcı olacaktır.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Ağrı Yapar Mı?

Diş beyazlatmanın yapıldığı alan dişlerin çevresidir. Dişlere giden sinir ve damarlar üzerinde bir işlem yapılmadığı için operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Ancak operasyonun ardından bir süre hassasiyet gözlemlenmektedir. Bu hassasiyet sıklıkla sıcak ve soğuk yiyeceklerle yemeklerde oluşur. Ancak operasyonun ardından 24 saat ile 3 gün arası bir süreçte ortadan kaybolacaktır. Bu süreçte hassasiyeti gidermek için diş hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler dışında bir ilaç kullanmamanız çok önemlidir.

Dişler Ne Kadar Beyazlar?

Dişlerin ne oranda beyazlayacağı her hastada değişiklik gösterir. Buna en temel yol açan şey ise temel diş rengidir. Bazı hastalarda birkaç günde beyazlamanın etkisi gözlemlenirken; bazı hastalarda diş beyazlatma öncesi görünüme göre belirgin bir farklılık haftalarca görülmemektedir.

Dişteki sarılaşma oranı grileşmeden ne kadar fazlaysa o kadar iyi sonuçlar alınması mümkün olmaktadır. Ancak antibiyotik kaynaklı sararmalar, yeşil ve gri diş yapılarında beyazlatma işleminin etkisi o kadar net görülmemektedir. Diş renginize ve yapınıza göre diş hekiminiz sizin için gerçekçi beyazlama önerileri sunacaktır.

Diş Beyazlatmadan Sonra Yapılması Gerekenler

Dişlerinizi beyazlattıktan sonra özenli olmanız gereken bazı diş beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır:

 • Öncelikle diş beyazlatıcı prosedürlerin ardından hastaların dişlerinde hassasiyete sıklıkla rastlanmaktadır.
 • Diş hassasiyetinizi arttırmamak için çok sıcak ya da çok soğuk şeyleri 24 saat boyunca tüketmemeniz önerilmektedir.
 • Dişlerinizde aşınmaya yol açacak kola, gazoz gibi asitli içecekler ile yoğun kafein ve tein içeren kahve, çay gibi içecekleri ilk 24 saat boyunca tüketmemelisiniz.
 • Dişlerinizin temizliğini diş hekiminizin tavsiye ettiği ürün ve yöntemler ile gerçekleştirmelisiniz.
 • Belirtilen süre boyunca sigara ve alkol içmemeniz de dişlerinizin beyazlığını çok daha uzun bir süre boyunca muhafaza etmenizi sağlayacaktır.
 • Renklendirici içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Birkaç gün boyunca aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortamlarda bulunulmaması önerilmektedir.
 • İhtiyaç duyulursa hekimin önerdiği ağrı kesiciler alınabilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Genel olarak diş beyazlatma fiyatları tercih ettiğiniz diş hekimine, uygulamanın kaç seans süreceğine, hangi beyazlatma tekniklerinin uygulanacağına göre farklı fiyat tarifeleri ile sizlere sunulmaktadır. Diş hekiminiz ile iletişime geçerek randevu alabilir ve net bir şekilde diş beyazlatmanın fiyatı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bunların dışında PEMBE ESTETİK ve DİŞ ETİ uygulaması ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ…

 

Diş Beyazlatma Yapan Merkezler İstanbul

 

Ağız ve Diş Sağlığı – Medicana International İstanbul

Dr. Cemre Geze – Ortodonti Diş Hekimi

Diş212 – Bayrampaşa ve Atakent Özel Diş Kliniği

Diş Beyazlatma – İstanbul Dentestetik – Estetik Diş Kliniği

Özel Ihlamur Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

DentGroup Diş Beyazlatma

Memorial Ağız ve Diş Sağlığı Tıbbi Birimi

Diş Beyazlatma  Ataşehir Diş Kliniği

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Özer dedi ki:

  Tüm bilgiler mevcut. Tesekkurler