Bişektomi Nedir?

A+
A-
Bişektomi Nedir?

Bişektomi Nedir?

Bilindiği üzere yıllardır güzellik algısı değişmektedir. Bu değişimin bizlere getirdiği bir sürü farklılık vardır. Her 10 yılda bir karşımıza farklı bir tarz çıkmaktadır. Bu yüzden özellikle kadınlar bu tarzlara ve modaya ayak uydurmak için farklı uygulamalar gerçekleştirmektedirler. Günümüzde ise estetik çok fazla ön plandadır. Burun estetiği, dudak dolgusu, yağ aldırma göğüs estetiği, kalça ve bişektomi gibi birçok işlem yapılmaktadır.

Bişektomi, genelde elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi için yanaktan alınan yağ sonucu, yanağın şekillendirilmesi işlemidir. Kadınlarda özellikle çene belirginleştirme ve yanak inceltmek gibi işlemlerde kullanılan bir yöntemdir. Bu işlemden sonra yüz kalıcı bir şeklide yeni halini alır. Bu işlem yüzün daha olgun görünmesine yardımcı olur.

Özellikle günümüzde çene ve elmacık kemiğinin belirgin olması çokça değer görmektedir. Bundan dolayı son yıllarda bu estetik işlemi çok yapılmaya başlandı.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bu işlemler genelde lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu işlem genelde 20-30 dakika arasında gerçekleştiriliyor. İşlem ise yanakların iç kısmında bulunan yağ bölgelerine küçük kesikler atılması ile gerçekleştirilir. Böylece yanaktan fazla yağlar alınmış oluyor. Yağın alınmasıyla yüz daha ince bir hale getirtiliyor. Yüze kesikler atıldığı için birçok insan bu işlemin ağrılı olduğunu düşünüyor. Ancak durum tam tersidir. Küçük ve ince çizikler atıldığı için hasta bunu hissetmez ve iyileşmesi çok kısa bir zaman alır. Genellikle bişektomi yaptıranlar çok ciddi bir ağrı çekmediklerini söylemektedirler.

Ameliyatsız Bişektomi Yapılır Mı?

Ameliyatsız bişektomi yaptırmak elbette mümkündür. Hem daha kısa sürer hem de günlük yaşamınızda hiçbir sorun yaşamadan devam edebilirsiniz. Ameliyatsız bişektomi işleminde genelde yanağın iç bölgesine bir radyo sinyalleri gönderen bir alet yerleştirilir. Bu frekans gönderme işlemi yaklaşık on dakikayı alır. Bu işlem sırasında yanaktaki yağlar gözle görülür bir şekilde azalır. Yüz daha ince bir hal alır. Bu işlemde yüzde bir kalıcılık sağlayabilir. Ancak elbette daha fazla etki görülmesi isteniyorsa lokal anestezi daha etkili olabilmektedir. Tabii bu işlemler hastanın tercihine göre değişebilir. Ayrıca radyo frekansları bulunduğu için kalp hastası olanlara ve kalp pili bulunanlarda, hamile olanlara bu işlem yapılmamaktadır. Çünkü hayati bir öneme sebep olabilmektedir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Hasta bu işlemi yapmaya karar verdikten sonra ameliyat öncesinde doktoruna başvurmalıdır. Öncesinde ameliyata engel olabilecek şeyler gözden geçirilir. Herhangi bir sorun saptanmadığında hastanın isteklerine kulak verilir. Hasta yüzünün ne kadar inceltilmesi istendiğini söylendikten sonra doktor alınacak yağ miktarını hesap edip ona göre hareket eder. İşlem sonrasında oluşabilecek yan etkenler ve çözümleri hastayla konuşulmalıdır.

Bişektomi işlemi çok ciddi bir planlama istediği için çok dikkatli olmak gerekiyor. İşlemden önce hasta ağız bakımına çokça dikkat etmesi gerekmektedir. Ağız temizliği yapılmadığı sürece ağız içinde enfeksiyon ve iltihaplanma gerçekleşebilir. Bunun için düzenli bir ağız temizliği yapılmalıdır. Aynı zamanda ameliyat öncesinde anestezi yapılacağı için, ameliyatın öncesinden bir hafta önce alkol alınmaması gerekmektedir.

Aynı zamanda ağız içindeki temizliği sağlamak açısından sigara kullanılması da önlenmelidir. Sigara dumanından dolayı ameliyat sonrasında çeşitli enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

İşlem sonrasında çok ciddi ağrılar olmamsıyla birlikte elbette farklı reaksiyonlar görülmektedir. Genelde ameliyat sonrasından iki hafta sonra hasta tamamen iyileşmeye yakın bir duruma gelir. Aynı zamanda hastanın kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaması gerekmektedir. Hastanın yüzünde şişme ve morarma oluşmaması için soğuk su torbası ile baskı yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastaların ağır herhangi bir iş yapmamaları tavsiye edilir. Bişektomi yapanlar genelde işlem sonrasında ağız içinde morarma olduğunu söylüyorlar. Elbette bu etkiler kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Bazen işlem sonrasında bir haftaya yakın yüzde şişlik de oluşabiliyor. Ancak hızlı bir şekilde yok oluyor bu reaksiyonlar. Aynı şeklide ameliyat öncesi gibi ağız içinde temizliğe devam edilmelidir. Özellikle ilk bir ay içinde ciddi bir dikkat istemektedir.

Ameliyatın hemen sonrasındaki ilk iki günde hasta çiğnemekte güçlük çekebilir. Bunun için sıvı ile beslenme sağlanması daha uygun görülmektedir. Sonraki günde ise yavaş yavaş katı gıdaya geçiş sağlanabilir. Soğuk ve sıvı tüketimi ağız içinde oluşabilecek kanamaları da önleyebilir. Bu süreçte hastanın beslenmesi de iyileşmesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca bişektomi ameliyat sonrasındaki ilk üç günde ağız gargarası yapılması gerekiyor. Çünkü ağız içinde yiyeceklerde veyahut dış etmenlerden bakteri bulaşabilir. Bu yüzden gargara yapılması çokça önemlidir.

Bişektomi Ne Kadar Sürer?

Bişektomi ameliyatları genelde en kısa 20 dakika, en uzun ise 45 dakika sürmektedir. Hastanın yanak işleminde göre bu değişkenlik göstermektedir. Ancak işlem hemen bittikten sonra hasta taburcu edilir.

 

Bişektomi Zararları Nelerdir?

Bişektomi zararları elbette vardır. Ancak bu zararlar yaşanan aksilikler nedeniyle meydana gelebilir. Bişektomi zararları görmemek için burada en önemli nokta kendinizi güvenli bir hekime teslim etmeniz gerekiyor. Çünkü ameliyat sırasında birçok aksilik yaşanabilmektedir. Bunun için iyi bir araştırma yapılması gereklidir. Steril bir ortama sahip merkezlerde veya hastanelerde bu ameliyatı yapmanız çokça önemlidir. Aynı zamanda ameliyatı yaptıracağınız doktorun deneyimli ve titizlikle işini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çünkü ameliyat sırasında kazalar gerçekleşebilir.

Bazen çok büyük kesikler atıldığı için yağ bezelerinin bulunması zor oluyor. Aynı zamanda kesiklerin büyük olmasından dolayı iyileşme süresi uzun sürebilir. Aynı zamanda ameliyat sırasında kesiklerin damarlar denk gelme ihtimalide vardır. Bu ihtimal her ne kadar az bir ihtimal olsa da çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Kaza sonrasında yüzde bazı kısımlarda hissisizlik ve hareket kabiliyeti kaybolabilir. Aynı zamanda kimi zaman istenilen yağ kaybından daha fazlası alınabiliyor. Yüzde çökme sorunu olabiliyor. Bu yüzden yüzdeki yağlar alınırken fazlaya kaçmaması için yüz hatları göz önünde bulundurulmalıdır.

Bişektomi Yaptıranlar

Özellikle bişektomiyi Hollywood yanağı olarak nitelendirildiğinden ünlüler arasında ne kadar popüler olduğunu anlayabiliriz. Bu yüzden bişektomi yaptıranlar çoğu ünlüler aleminde çokça vardırlar. Ülkemizde de son yıllarda bişektomi yaptıranları sık sık magazin sayfalarında görmekteyiz. Bu kadar popüler olmasının yanında sosyal medyanın etkisi de vardır elbette. Sosyal medya sayesinde artık herkes her şeyden haberdar bir şekilde yaşamını sürdürüyor.

Sosyal medya fenomenlerinin artması ve hayatlarını bizlerle paylaşmalarıyla birlikte çoğu insan haliyle bundan etkilenmektedir. Etkilenmeleriyle birlikte insanlar bu durumdan etkilenebilmektedirler. Bu da birçok şeyin popüler hale gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden insanlarda ister istemez bu durumdan etkileniyorlar. Bişektomi uygulaması da böyle böyle yaygınlaşmıştır. Birçok dizi ve film oyuncusu iyi bir görünüm sağlamak için estetik işlemlerini yapmaktadırlar. Özellikle erkek aktörlerin belirgin bir yüz hattına sahip olabilmek için bişektomi yaptıranlar arasında girebilmişlerdir.

Bişektomi 2022 Fiyatları Nedir?

Bişektomi ameliyatı fiyatları genel olarak 4.000-8000 türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Ameliyatın farklı fiyatlara sahip olmasının sebebi her hastanın yüz hattının ve aldıracağı yağa bağlı değişkenlik gösterir. Ayrıca her doktorun belirlediği belli bir bişektomi fiyat listesi vardır. Anca yukarıda belirttiğimiz gibi 2022 yılındaki güncel bişektomi fiyatı bu şekildedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.