Ayak Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

A+
A-
Ayak Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Ayak Estetiği Nedir?

Ayak estetiği birçok insan için önemli bir husustur. Ayak estetiğinin önemli iki nedeni vardır. İlk nedeni doğuştan gelen veya sonradan oluşan ayak sorunlarıdır. Bu ayak sorunlarının birçok nedendi vardır. Bu nedenler genetik faktörlerin yanında çevresel faktörlerden de kaynaklanmaktadır.  Ailesinde ayak problemi yaşayan kişiler ayak problemleri yaşama ihtimali daha yüksektir. Çevresel faktörlerden kaynaklanan faktörleri şu şekildedir:  Çok fazla ayakta kalan kişilerde ayak problemleri yaşanmaktadır. Bunun yanında yanlış ayakkabı seçimi de ayak hastalıklarına ve ayak şekli bozukluklarına neden olmaktadır.

Düz taban ayak hastalığı, Halluk Valgus  ayaktaki sekil bozuklukları bu nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Ayak estetiğinin bir başka nedeni ise estetik olarak güzel bir ayak yapısına sahip olma isteğidir. Güzellik algısında ayak şekli estetik görünüm olarak önemli bir yere sahiptir.

Birçok kişi altın orana yakın bir görünüme sahip göze güzel gözüken ve sağlıklı bir ayağa sahip olmak ister. İşte bu noktada ayaklarda oluşan problem ve hastalıkları gidermek ve bunun yanında güze bir ayak yapısına sahip olmak ayak estetiği ile mümkündür.

Ayakta Halluk valgus ( ayak başparmağının 2.parmağa doğru kayması) , bunyo ( ayak başparmağında çıkıntı), terzi boynunu(ayak 5.parmağında çıkıntı), çekiç parmak, uzun 2.parmak, 3. ve 4. Tarak kemiklerinde kısalık  ve bunun yanında güdük parmak sorunları görülebilmektedir. Ayakta bu sorular aynı anda da birden fazla sorun görülebildiği gibi bu sorunları ayakta tek başına da görmek mümkündür. Ayak estetiği ile şekli bozulan kemiklerin kesilip uygun pozisyona getirilmesi ve artrodez (hasarlı eklemin düzeltilerek sabitlenmesi) ameliyatları yapılarak estetik olarak güzel gözüken ve sağlıklı bir ayak elde edilir.

Taraklı Ayak Estetiği Nedir?

Birçok kişide ayak problemleri görülmektedir. Bu problemler hem sağlık yönünden hem de estetik açıdan insanlara sorun oluşturmakta ve gündelik yaşamlarını etkilemektedir. Bu ayak problemlerinden biri de taraklı ayak problemidir. Taraklı ayak problemi yaşayan kadınlar özellikle topuklu ayakkabı giydiklerinde gündelik hayatta sorunlar yaşayabilmektedir.

Ayakta var olan sorunlar estetik açıdan rahatsız etmesinin yanında ayakta ağrının oluşması da ayak estetiği olmayı gerekli hale getirmektedir. Ayakların taraklı olması durumunda kişiler hem estetik açıdan hem de sağlıksal problemler yaşamaktadır. Bu problemler hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmektedir. Taraklı bir ayak yapısına sahip kişiler ayakkabı tercihi ve sağlıksal sorunlar gibi birçok sorun yaşamaktadır.

Taraklı ayak yapısından kaynaklanan halluk valgus hastalığı ergenlik döneminden itibaren hem kadın hem de erkeklerde görülmektedir. Ama bu hastalık daha çok 25-40 yaş arası kadınlarda daha fazla görülmektedir. Taraklı ayak oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu edenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • Genetik faktörler
  • Dar topuklu ayakkabı kullanımı
  • Ayak kırıklar, zedelenme ve kazalar

Tarak kemiklerinin uzun olmasından dolayı taraklı ayak yapısı oluşur. Tarak kemiklerinin uzun olması ayağın daha geniş görünmesine neden olur. Birçok insan görsel olarak bu durumdan rahatsız olmakta ve bunu bir problem olarak görmektedir. Bunun yanında bu durum ayakkabı seçiminde problem oluşturarak kişilerin günlük hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sorunları yaşayan kişiler bu problemlere kalıcı bir çözüm bulma arayışındadır.

Taraklı ayak probleminde ayak estetiği tek kalıcı çözümdür. Ameliyat dışında da tedavi yöntemleri vardır. Ancak onlar kalıcı bir çözüm sağlayamamaktır. Taraklı ayak ameliyatı kemiklere basit bir müdahaledir. Bu ameliyata kemik hafif olarak törpülenir veya bir miktar yeri değiştirilir. Taraklı aya ameliyatı çoğunlukla lokal anestezi ile yapılmaktadır. Taraklı ayak ameliyatından sonra ayakta var olan problemler rahatlıkla çözülmektedir. Bu ameliyatı olan kişiler kısa bir süre günlük yaşamlarına dönmektedir.

Düz Taban Ayak Estetiği Nedir?

Düz tabanlık, ayakta normalde olması gereken uzun iç kavisin kaybolup topuğun dışarı doğru kayması şeklidir. Bu ayak hastalığının oluşmasında hem genetik hem de çevresel faktörler etkilidir. Düz tabanlık denilince aklımıza ilk çocuklar gelmektedir. Çocuklarda düz tabanlık hastalığı genellikle doğuştan gelmektedir. Bunun yanında normal bir ayak yapısına sahip yetişkinlerde de 30’lu  40’lı yaşlara geldiklerinde düz tabanlık görülebilir. Bunun birçok nedeni vardır.

Romatolojik hastalıklar bunun nedenlerinden biridir. Bunun yanında aşırı kiloluk ve yanlış ayakkabı kullanımından dolayı ayağın zarar görmesi de düz tabanlığın nedenleri arasındadır. Yetişkinlerde düz tabanlık ayak iç kısmındaki kavisin tam tepe noktasında kemiğe yapışan  “tibialis posterior” adındaki tendonun az önce saydığımız çevresel faktörler ve hastalıklar sonucu işlevini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu tendon ayak iç kısmındaki kavisi destekler. Bu tendon işlevini kaybettiğinde ayğın iç kısmındaki kavis çöker. Bu durum hemen olmaz. Yavaş bir şekilde zamanla gerçekleşir.

Düz tabanlığı önlemek için doğru teşhis konularak bu hastalığın ilerlemesini engellemek için önlemler alınabilir. Ancak bir çok hastada düz tabanlık hemen teşhis edilememektedir. Ayağın için kısmındaki kavis yavaş yavaş çökmeye başladığında kişi ayak iç kısmında ağrı hissetmeye başlar. Bu kavisin çökmesi sonucu ayak topuğu da dışarıya kayar bu da ayak dışında da ağrıların oluşmasına neden olur. Böyle bir durumda ayak estetiği ameliyatı yapılması gerekir.

Düz tabanlık ameliyatında ayaktaki üç eklemin ayak düz pozisyondayken sabitlenerek ayağın normal şekline getirilmesidir. Bu ameliyatı güvenilir ve alanında uzman hekim tarafından yaptırılması lazım. Çünkü bu sabitleme ameliyatından sonra ayak normale dönse de 15-20 yıl sonra eski haline dönebilmektedir. Başarılı bir ayak estetiği ameliyatından sonra ayak eski şekline ve sağlığına kavuşmaktadır.

ayak estetiği

Ayak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Atak estetiği ayakta genetik veya çevresel faktörlerden oluşan problemleri gidermek için yapılır. Ayak problemleri yaşayan kişilerin hem sağlıklarını hem de günlük hayatlarını etkilemektedir. Ayak estetiği ameliyatı ile kişiler hem sağlıklı bir ayak yapısını kazanarak ve estetik açıdan göze güzel gözüken ayaklara sahip olmaktadır. Ayak estetiği ameliyatı ayakta var olan probleme göre çeşitli cerrahi müdahalelerde bulunulmasıdır. Ayaktaki şekil bozukluğuna göre lokal anestezi ile ayaktaki kemiklerin hafif törpülenmesi, kemiğin hafif yer değiştirilmesi ve eklemleri sağlıklı şeklerinde sabitlenmesidir.

ayak estetiği

Ayak Estetiği Öncesi ve Sonrası Neler Yapılması Gerekir?

Ayak estetiği öncesi doktorumuzun önerdiği ameliyat öncesi ayakta var olan sorunların ilerlememesi için tedavi yöntemlerin uygulamamız gerekir. Ayakta var olan problemlerden dolayı ağrıların artmaması için uygun ve rahat ayakkabı tercihi yapılması gerekir.

Ayak estetiği ameliyatı sonrası doktoru tavsiyelerini dikkate almak gerekiyor. Ameliyat sonrası ilk günlerde dinlenme sürecinde ağır işlerin yapılmaması gerekir. Ayrıca ameliyattan sonra ayağın üstüne bir süre çok fazla basılmaması gerekir.

 

Türkiye’de Ayak Estetiği

Türkiye’de artık birçok ayakta var olan problemlere yönelik başarılı ameliyatlar yapılmaktadır. Türkiye’de taraklı ayak, halluk valgus, düz tabanlık,  ayaktaki kemiklerin kısa veya uzun olmasından dolayı cerrahi ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlar ayağın sağlığına kavuşup eski işlevine kavuşması için yapılır. Bu ayak estiği bir başka nedeni ayağın estetik açıdan güzel gözükmesini sağlayarak kişilerin sosyal hayatlarına olumlu etkiler yaratmaktır.

 

Ayak Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Ayak estetiği için belirli bir fiyat söylemek mümkün değildir.  Çünkü ayak estetiğinin fiyatı ayakta var olan problemin türüne ve derecesine göre değişiklik göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.