Akupunktur Tedavisi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

A+
A-
Akupunktur Tedavisi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Akupunktur Tedavisi Nedir?

Yaklaşık olarak 3.500 yıldır süregelen bir geleneksel tıp tedavi yöntemi olan Akupunktur tedavisi tarihsel süreç içinde pek çok alanda kullanılmaktadır. Çin tıbbının tedavi yöntemleri arasında temennini oluşturan bir yöntem olarak iğne ve ateş tedavisi olarak nitelendirilmektedir. İlk olarak Çin’de uygulanan işlem Çin tıbbında da önemli bir yere sahip olarak pratik tedavi yöntemleri arasındaki yerini almıştır.

Akupunktur kelime anlamı olarak iğne ve ateş anlamına gelmektedir. Bir insanın vücudunda 12 ana meridyen bulunmaktadır. Bu meridyenlerin her biri bir sistem ve organa bağlı olarak bulunmaktadır. İşleme yöntemi olarak genellikle meridyenler üzerinde bir çalışma şekli barındırarak hem ruhsal hem de bedensel olarak tedaviyi amaçlayan yöntemlerden birisidir.

Bir insanın vücudunda bulunan yaklaşık 1100’den fazla olan Akupunktur tedavisi noktaları bulunmaktadır. Özellikle kulak yapısında 100’den fazla noktaya rastlamak mümkündür. Günümüzde popülerliğini sık sık arttıran tedavi yöntemlerinden biri olarak tercih edilmektedir.

İşlemler sırasında genellikle ısı yalıtımı ile birlikte lazer ve iğne kullanımı yapılmaktadır. Akupunktur tedavisi işlemleri ile vücutta oluşan değişimlerin eski haline dönmesi açısından düzenleyici tedaviler oluşturmaktadır.

 

Akupunktur Çeşitleri

Bu tedavi yöntemlerindeki asıl amaç kişinin vücudunda oluşan düzensizliğin yerine getirilmesi ve eski enerjisine yeniden kavuşması hedeflenmektedir. Akupunktur tedavisi yöntemlerinde tercih edilen iki farklı yöntem çeşidi bulunmaktadır. Bunların birisi tüm vücuda uygulanırken diğeri ise yalnızca kulak kısmına uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinde başvurulan çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Vücut Akupunkturu : Bu yöntem çeşidinde genellikle yine ve lazer ile yapılan işlemler olarak vücut üzerindeki dokular uyarılmaktadır. Vücudun pek çok noktasına kolay bir şekilde ulaşım sağlandığı da görülmektedir. Uygulanan bu yöntem ile verilen iğne uyarılarının beyin aracılığıyla algılanıp tekrar gerekli organlara aktarıldığı söylenmektedir.

Kulak Akupunkturu : Bu yöntem çeşidi Çin felsefesi aracılığı ile ortaya çıkmıştır. İnsanın kulak yapısındaki bazı noktalar vücuttaki diğer organlara iletişim sağlayan dokuları bulundurmaktadır. Bu sebeple kulak bölgesine yapılan tedavi işlemleri ile tüm vücuda bir tedavi yayılımı sağlandığı söylenmektedir.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler

 

Konvansiyonel

Sıklıkla tercih edilen en popüler yöntemlerden biri olmaktadır. Bu akupunktur tedavisi yöntemi öncesinde uygulanacak olan tüm iğneler sterilize edilmektedir. Kullanılan iğneler tek kullanımlık olup bir daha kullanılmamaktadır. Vücuda yerleştirilen iğneler yaklaşık olarak 30 dakika kadar vücut bölgesinde tutulmaktadır.

Elektro Akupunktur

Bu yöntem kullanılırken işlem görecek olan iğnelerin uç kısmına bir elektrik akımı verilmektedir. Yapılan bu elektrik akımı aktarımı ile daha etkili bir tedavi uygulandığı bilinmektedir.

Lazer Akupunktur

Günümüzde de oldukça popüler bir hale gelen lazer işlemleri Akupunktur tedavisi yöntemlerinde de kullanılmaktadır. Buradaki tek fark iğne yerine lazer işlemlerinin kullanılıyor olmasıdır.

Basınç

Bu yöntem seçeneğinde ne iğne ne de lazer tekniği kullanılmaktadır. Belirli noktalara vücudun uyarılması amacıyla basınç işlemi uygulanır.

Soruşturma

Daha çok uzak doğu ülkelerinde sıklıkla kullanılan bu yöntemde ne lazer ne de iğne tercih edilmektedir. Bu teknikte ısı yalıtımı ile vücutlar arasında iletişim kurma hedeflenmektedir.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Yapılacak olan tedavi öncesinde kişi muayene edilerek hastalığı açısından tanı konur. Daha sonrasında hastalığa bağlı olarak Akupunktur tedavisi noktalarına iğneler batırılmaya başlanır. Uygulanan iğneler özel bir şekilde steril edilmektedir. Hastaya herhangi bir rahatsızlık vermemek açısından kullanılan iğneler son derece ince olmaktadır.

Uygulanan iğneler cilt üzerinde ortalama 20 ile 30 dakika arasında durmaktadır. Bazı durumlarda daha etkili bir tedavi olması açısından özel teknikler de kullanılabilmektedir. İğneler ekstradan ısıtılarak bilinçaltına uyarılar veya hareket ettirme gibi metotlar uygulanmaktadır.

Kişinin vücudunda bulunan akupunktur noktaları farklı bölgelerde değişik derinlikte olabilmektedir. 2 milimetre ile 4 santimetreye kadar değişebilen nokta derinlikleri bulunmaktadır. İğnelerden korkan ve rahatsız olanlar içinde lazer Akupunktur tedavisi işlemleri de mevcut bir arada kullanılmaktadır.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Ne İşe Yarar?

Akupunktur tedavisi yöntemleri kişide bulunan birçok farklı rahatsızlık açısından son derece faydaları sağlamaktadır. Hastalığın yer aldığı bölgeye uygulanarak direkt olarak bir etki etme durumu bulundurmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre kanser tedavisi ve skleroz gibi hastalıklarda da fayda sağladığı gözükmektedir.

Özellikle kişide bulunan kronik ağrılar gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra alerjiler, kireçlenme, endişe ve depresyon durumları, migren, burkulmalar, sabah rahatsızlıkları, adet krampları, adet öncesi sendromlar, hipertansiyon ve boyun, sırt, diz veya kafadaki ağrılara da fayda sağlamaktadır.

Birçok farklı noktaya uygulanabilmesi açısından insanlar tarafından sıklıkla tercih edildiği de görülmektedir. İşlem sırasında kullanılan iğneler tamamen steril edilerek uygulamaya geçilmektedir. Kullanılan iğneler tek kullanımlık olup bir daha tekrarlanmadan imha edilmektedir. Bu sayede hastayı her türlü risk durumlarından da uzaklaştırılmış olmaktadır.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Güncel Fiyatları Nedir?

Akupunktur tedavisi işlemlerinde fiyat konusunda değişkenlik yaratabilecek çeşitli unsurlar bunların en başında gelen ise kişide bulunan hastalık durumu ve ilerleme süreci olmaktadır. Hafif hastalık çeşitlerinde Akupunktur tedavisi iğneleri belirli sayıda uygulanarak çözümler bulunabilmektedir. Fakat daha ilerleyen hastalık süreçleri ve yoğun bir hastalık türünde bu işlem süreleri seanslar ve uygulanacak olan teknikte farklılık göstermektedir.

Bununla birlikte doğrudan fiyat konusunu da etkileyeceği görülmektedir. Bir diğer ana unsur da işlem görecek olduğunuz kurum ve hekim olacaktır. Her kurum aynı fiyat üzerinden çalışma yapmamakla birlikte daha düşük veya daha yüksek fiyat aralıkları görebilirsiniz. En doğru ve kesin bilgileri almak açısından işlem görecek olduğunuz kurum ile iletişime geçerek muayene olmanız gerekecektir.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Acı Verir Mi?

Tedavi süresince kullanılan Akupunktur tedavisi iğneleri son derece ince olarak tercih edilmektedir. Bu sayede hem vücut derisine girerken hem de bulunduğu sürece herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Bu sebeple kişiye herhangi bir acı hissi de yaşatmadığı kanıtlanmıştır. Yalnızca sivri uçlu nesnelere fobisi olan insanlar veya hassas bünyeli kişilerde bazı korku durumları oluşturabilmektedir.

Bu durumlar da tedavinin ilerleyen sürecinde ortadan kalkarak daha rahat bir Akupunktur tedavisi işlemi uygulanması sağlanmaktadır. Çok kısa süren bir işlem olduğu gibi iğnelerin vereceği acı da sinek ısırması gibi bir etki yaratmaktadır.

Kişi farkına varmadan iğne çoktan deriye girmiş olmaktadır. Çok nadir de olsa bazı durumlarda ağrıyı azaltabilen kremlerin uygulandığı da görülmektedir.

 

Akupunktur Zararlı Mıdır?

Oldukça uzun bir süredir uygulanmakta olan Akupunktur tedavisi işlemlerinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kişide oluşmuş birçok hastalığın tedavisini de uygulanan işlem oldukça rahatlatıcı ve sağlıklı bir etkiye de sahiptir.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Bu işlem türünün karşılaşılmış herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. Oldukça sağlıklı ve güvenilir bir işlem olarak geçmişten günümüze kadar rahatlıkla uygulanmaktadır. Hassas bünyeler veya iğne korkusu gibi durumlarının yanı sıra herhangi bir risk faktörü olmamaktadır.

 

Akupunktur Yan Etkisi Var Mı?

Tedavi süresince veya sonrasında görülen herhangi bir yan etki durumları olmamaktadır. Bununla birlikte ilk defa yapacak olan kişilerde bir tedirginlik hali yaratmaktadır. Hassas ciltlere sahip olan kişilerde ise iğne takılan bölgede kısa süreli morarma, ağrı veya sızı gibi durumlar oluşmaktadır.

Kısa bir süre sonra bu durumların da zamanla geçtiği görülmektedir. Bunun haricinde görülen hiçbir yan etki durumları oluşmamaktadır. Son derece güvenilir ve sağlıklı şekillerde uzun süredir uygulanmaktadır.

 

Akupunktur Hangi Durumlarda Kullanılır?

Akupunktur tedavisi yöntemi birçok farklı ruhsal veya fiziksel hastalıkların daha iyi bir duruma getirilmesinde tercih edilmektedir. Bu hastalık veya rahatsızlıklar genellikle şöyle olmaktadır; uykusuzluk, depresyon, sinüzit, astım, parkinson, bağırsak sendromları, kansere bağlı oluşan nefes darlıkları, kansere bağlı olarak gelişen anksiyete.

Stres ve duygu, durum bozuklukları, sigarayı bırakma durumları, baş ağrısı, hipertansiyon, yüz felci veya inme, kanserle gelişen halsizlik, astım, migren, eklem, kas ve bel ağrıları, adet sancıları, diş ağrısı, lenfödem tedavisi, alerjik rinit, zayıflama, çeşitli fobiler, menopozal şikayetler, doğum ağrısı ve spastik kolon gibi durumları iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Kimlere Uygulanmaz?

Birçok rahatsızlığın çözümü olarak uygulanmakta olan akupunktur tedavi yöntemleri kimi durumlarda da sakıncalı görülmektedir. Özellikle erken doğum gibi çeşitli olumsuz durumlara sebebiyet verebileceğinden ötürü hamile olan kadınların uygulanması sakıncalı görülmektedir. Bir diğer durum ise kan sulandırıcı ilaçlar kullanan insanlarda riskli durumlar oluşturmaktadır.

Kan sulandırıcı iğne veya hap kullanan hastalar akupunktur tedavisi yöntemini tercih etmesi riskli görülmektedir. Bunun yanı sıra kalbinde pil olan hastaların Akupunktur tedavisi işlemleri uygulamasında zarar görebilme ihtimalleri bulunmaktadır.

Bu sebeple bu tedavi yönteminde kullanılan özellikle elektrik akımının kullanıldığı yöntemlerde risk oranı bir hayli fazla olmaktadır. Radyoterapi veya kemoterapi gibi işlemleri gören kanser hastalarında, kalp pili bulunan kişilerde ve hamile kadınlarda akupunktur tedavisi işlemlerin uygulanması önerilmemektedir.

Akupunktur Nedir

Akupunktur Tedavisi Zayıflama Yapar Mı?

Akupunktur tedavisi işlemlerinin birçok fazla faydası bulunmaktadır. Bunlardan birisi de zayıflama konusunda sağlamış olduğu etkiler olmaktadır. Bu sebeple kilo kaybı için sıklıkla bu işlem süreçleri uygulanmaktadır. Uygulanan tedavi işlemi ile vücudun enerji akışı, metabolizmayı hızlandırma, iştahı daha az bir seviyeye çekme, beyindeki yer alan açlık merkezini baskılama ve stresi azaltma gibi durumları doğrudan etkilemektedir.

Bu durumların etkilenmesi ile de kişi zayıflama yoluna girmektedir. Uzakdoğu inanışına göre kişinin kilo alma süreci genellikle vücutta oluşan dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Bu dengesizliğin asıl kaynağı ise dalak, böbrek, karaciğer, tiroid bezi veya hormonal bir işlev bozukluğu dolayısıyla oluşmaktadır.

Bu sebeple Akupunktur tedavisi yöntemleri kullanılarak kilo kaybının sağlandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra egzersiz ve diyet prosedürleri olmadan yalnızca akupunktur ile kilo vermek pek mümkün olmamaktadır. Kilo verme için akupunktur noktaları genellikle kulak yapısında bulunmaktadır. Kulak ile beyin arasındaki iletim yolu yakın olduğundan etkisi daha fazla olmaktadır.

Akupunktur Noktaları Nerede Bulunur?

  • Bel ağrısı durumları için; Burun ortası ile dudak üstü arasındaki boşluğa baskı uygulanmaktadır.
  • Genel baş ağrısı durumları için; Başparmak ile işaret parmak arasındaki kas üzerine baskı yapılması önerilir.
  • Uykusuzluk şikayetleri için; Kaş ile saç birleşim yerini saat yönünde ovmak ve kaş arasındaki noktaya saat yönünün tersinde daireler çizmek faydalı olmaktadır.
  • Adet krampları için; Ayak bileğinin iç kısmına hafif baskı uygulanması ve birlikte masaj önerilir.

Akupunktur Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Bu işlem seansları genel olarak hastanın hastalık durumuna göre belirlenmektedir. Bununla birlikte akupunktur tedavisi kişiden kişiye de değişmekle birlikte yaklaşık olarak 10-15 seans süresi yeterli olduğu görülmektedir. Bazı hastalar 3 ile 5 seans arasında olumlu yanıt alırken bazı durumlarda ise uzayan seansların olduğu da görülmektedir.

Akupunktur İğneleri Ne Kadar Derine Batırılır?

Bu işlem de seans süresi gibi hastalığa ve hastaya göre farklılıklar olmaktadır. Yoğun hastalıklı kişilerde iğne derinliği 5 ile 15 santimetre arasında değiştiği olmaktadır.

 

Sitemizde bulunan diğer estetik yöntemleri için TIKLAYINIZ !…

 

Estetik hakkında en güncel ve en doğru bilgileri sizlere ulaştırmak için çalışmaktayız. Düzenli olarak güncellenen sitemizde tüm konuları rahatlıkla bulabilir, tercih edeceğiniz estetik operasyonla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.